„Muž vstoupil do vody nedaleko karvinského katastrálního úřadu. Chvíli měl plavat a párkrát se potopit. Za pár okamžiků byl nalezen již bezvládně ležící na hladině, ve vzdálenosti dva a půl metrů od břehu. Utonulého z vody vytáhla přivolaná hlídka hasičů a zahájila resuscitaci. I přes veškerou snahu však přivolaný lékař konstatoval smrt,“ řekl policejní mluvčí Miroslav Kolátek.

Podle statistik zdravotnických záchranářů k utonutí nejčastěji dochází, když lidé přecení své plavecké schopnosti a síly. Při vodním sportování ale také často dochází k náhlým zdravoitním kolapsům. Opatrní by tak měli být všichni lidé se zdravotními problémy. V mnohých případech, kdy lidé přecení své síly, je příčinou také alkohol.

Problémy s bezpečností znají také provozovatelé letních koupališť. Kromě normálních lidí tam přicházejí i ti, kteří nerespektují základní pravidla normálního chování, ignorují návštěvní řád i plavčíky, bývají arogantní, drzí i agresivní.

„Běhají kolem bazénů, jsou nadmíru hluční, skáčou ze zakázaných míst přímo na hlavy jiných lidí, jezdí na skluzavkách zakázanými způsoby, nedá se s nimi rozumně domluvit,“ říká vedoucí provozu karvinských bazénů Taťána Červená.

Po dosavadních zkušenostech z letošního léta proto karvinský „koupák“ přijal nového spolupracovníka.

Není to ale klasický plavčík. Jeho úkolem je komunikace s nepřizpůsobivými návštěvníky a jejich umravňování.

„Lidé, kteří se chovají nezodpovědně, riskují a ohrožují i druhé, s tím se setkáváme každým rokem. Žel, i toto jsou úkoly, které musí řešit naši plavčíci a zdravotní dozor,“ potvrzuje stejné zkušenosti i vedoucí havířovského letního koupaliště Petr Šulc.