Referenda se zúčastnilo 64,9 % obyvatel obce z 2500 místních. Pro to, aby obec zabránila stavbě, bylo 942 lidí, 313 osob bylo proti, 9 voličů se zdrželo. Aby bylo referendum platné, bylo zapotřebí volební účasti alespoň 35 procent voličů.

Obyvatelé odmítli závod na zpracování plastových výrobků pro farmaceutický průmysl společnosti Vinamet. Podle starosty Horních Bludovic Romana Nytry se řada lidí v obci staví proti výstavbě, referendum to potvrdilo.

Ilustrační foto.
Volby na Karvinsku: jak hodnotí výsledky místní starostové a další politici?

„Největším argumentem obce není ani tak lisování plastových výrobků, ale spíše sterilizace. V rámci výrobny má totiž být sterilizační linka, která má mít tři komory a má se tam ročně 6500 tun těch plastových výrobků sterilizovat. Sterilizace se provádí karcinogenním plynem, který se má spalovat. Při selhání technologie tam může dojít k nějaké havárii a ohrožení obyvatelstva," řekl ČTK Nytra.

Dodal, že se obec obává také zhoršení dopravní situace. „Do obce vedou jen silnice třetí třídy, pokud se má takové množství logisticky nějak zvládnout, tak to vychází, že by denně mělo transport těch výrobků zajišťovat tři až osm kamionů," podotkl Nytra. Podle něj se kromě bezpečnosti a dopravních komplikací obec obává také zvýšené hlučnosti či světelného smogu.

O prezidentovi České republiky rozhodne druhé kolo. Utkají se v něm Andrej Babiš (vlevo) a Petr Pavel.
Karvinsko miluje Babiše. Ten tady převálcoval Pavla. Oba se utkají ve 2. kole

Prokuristka společnosti Vinamet CZ Eva Šillerová ČTK už dříve řekla, že obavy z toho, že bude mít výroba na prostředí v obci negativní vliv, jsou scestné. „Kdyby v projektu jakákoli rizika byla, tak nám to žádný z úřadů nepovolí. Celý náš projekt už prošel všemi schvalovacími řízeními k územnímu rozhodnutí. Už jsme byli ve fázi před vydáním toho rozhodnutí, ale bohužel se to právě zaseklo na změně územního plánu," uvedla Šillerová.