Do průzkumu se zapojilo 819 osob napříč různými věkovými skupinami. Většina z nich pochází z okresu Karviná. Veřejnost považuje zmíněnou oblast za oázu klidu a zeleně s dostatkem vodních ploch a za jedinečné území s potenciálem.

Práce v podzemí černouhelné šachty. Ilustrační snímek.
Kdy ukončí těžbu Důl ČSM? Termín zatím není, ale něco se šušká

„Dříve lidé vnímali pohornickou krajinu spíše negativně. Jsem moc rád, že si uvědomili obrovský potenciál této oblasti. Přejí si proměnu, díky které sem za klidem, přírodou a zábavou budou jezdit lidé nejen z okolí Karviné. Kromě rozvoje cestovního ruchu, kultury nebo třeba bydlení, území také nabídne možnosti pro rozvoj velkých strategických investic, které vytvoří nejen nová pracovní místa, ale podpoří celkovou ekonomickou aktivitu oblasti, potažmo celého kraje“, uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a připomněl, že symbolickou ikonou oblasti POHO je Šikmý kostel, který má nejen historickou hodnotu, ale je vnímán pozitivně i jako příležitost pro nové využití a lepší propagaci.

Karvinská pobočka Muzea Těšínska před svým uzavřením. Prosinec 2020.
POSLEDNÍ FOTA: Covid bere, karvinská pobočka Muzea Těšínska končí. Nejsou peníze

„Program POHO2030, který si nechal Moravskoslezský kraj zpracovat, určuje, jakým způsobem se oblast pohornické krajiny promění. Jsem moc rád, že dotazníkové šetření potvrdilo, že směřujeme správným směrem. Výsledky tohoto průzkumu budou důležitým podkladem pro další projekty a další jednání s našimi partnery, majiteli pozemků a případnými investory,“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.