Takové nápisy nesli ve středu odpoledne na transparentech lidé, kteří vyšli v Orlové demonstrovat za místní nemocnici. V té má skončit lůžková interna a další lůžková oddělení, lůžková část se má stát velkým centrem následné péče.

V provozu mají být zachovány odborné ambulance a další pracoviště, fungovat má i chirurgická a interní pohotovost. Jde o jedno z rozhodnutí kraje, který zahájil optimalizaci ve všech svých nemocnicích.

„Zrušení nemocnice by znamenalo zhoršení dostupnosti zdravotní péče. Odbory již dlouho upozorňují na nedostatek peněz ve zdravotnictví, to je podfinancováno, požadujeme zvýšení plateb od pojišťoven. To, že jsme ve ztrátě, je systémová chyba a měl by ji řešit kraj a stát,“ uvedla zde mj. ve svém vystoupení předsedkyně Odborového svazu orlovské nemocnice Denisa Stolarcziková s tím, že situace je složitá také v jiných nemocnicích v okolí.

V místě protestu se podepisovaly i petiční archy proti záměru kraje.Zdroj: Deník / Richard KutějV místě protestu se podepisovaly i petiční archy proti záměru kraje.Autor: Deník / Richard Kutěj

Mezi demonstrujícími byli i další zaměstnanci orlovského špitálu. Lůžková interna se má přestěhovat do Karviné, zdejší personál ale dával najevo, že chce nadále sloužit ve „své“ orlovské nemocnici. Lidé ve městě se obávají nejen zhoršení zdravotní péče, ale i toho, že do města přestanou přicházet i mladí potenciální lékaři a sestry a situace povede obecně k celkovému zhoršování místních životních podmínek.

Zasedání havířovských zastupitelů.
Miliony pro nemocnici i sportovce

„Lidé byli fantastičtí, nečekal, jsem, že jich přijde tolik, účast odhaduji až na šest stovek. Myslím, že i na kraji tak začnou uvažovat, že se jen tak nedáme. To rozhodnutí krajských zastupitelů nemůžu nazvat jinak, než svinstvo, vždyť mj. rozhodli bez jakékoli diskuze s občany, “ řekl spolu organizátor demonstrace a místní zastupitel Miroslav Chlubna.

Dodal, že Orlované činí dál. Někteří zastupitelé jedou v pondělí jednat s hejtmanem kraje, bude i mimořádné zasedání orlovského zastupitelstva.

Za kraj vystoupil na demonstraci zdravotní rada Martin Gebauer.

„Chtěl jsem lidem přímo vysvětlit, jaký byl záměr a důvod rozhodnutí kraje. Kvůli neúprosným číslům, která sice mnozí zpochybňují, si nyní opravdu nedokáži představit jinou alternativu. Kdybychom nic neudělali, kumulativní ztráta všech krajských nemocnic by v roce 2020 činila miliardu. A kraj by pak takovou částku musel vynaložit na záchranu, nebo by také docházelo ke krachu některých nemocnic,“ řekl.

Stavba náměstí má být údajně dražší o více jak padesát milionů.
Stavba náměstí má být údajně dražší o více jak padesát milionů
Ilustrační foto. Snímek z ledna 2014, po skončení rekonstrukce oddělení orlovské ortopedie.
Nemocnice bude především supercentrum následné péče