„Máme naše město a jeho historii rádi, sídlíme v jednom z historických domů a přijde nám tak, že to ke zdejší atmosféře patří,“ vysvětluje David Wolf, jeden z bratrů, kteří podnik provozují.

Zmíněný obraz Otakara Barana namaloval umělec v 70. letech minulého století a zobrazuje historické jádro Fryštátu z pohledu od darkovské části parku Boženy Němcové. „Vždycky mě fascinuje i historie těchto věcí. Tady se podařilo zjistit, že obraz byl v posledních letech v Opavě, pak ho v dědickém řízení získala rodina z Ostravy, ta ho nabídla k prodeji a tak jsem ho získal já. Jsme moc rádi, že se tak dílo místního malíře s místní tématikou vrátilo zpět do Karviné,“ říká dále David Wolf.

V restauraci tak visí také obraz Edgara Barana, syna výše jmenovaného malíře, k vidění jsou ale i další věci, jako originální cedule a sklo z dávného karvinského pivovaru, který patřil rodu Larisch-Mönnichů a další.

Galerie vystavených předmětů v rodinném podniku je zatím malá a zdejší sběratelé rozhodně nepatří mezi snoby, kteří by preferovali díla nedozírných hodnot. Jak již bylo psáno, důležitý je vztah k městu a jeho krásné historii.

„Bratr například zase sbírá pohledy, má skutečně zajímavé kousky z dávných let, pořádali jsme tady tak i jejich výstavu a třeba to časem zopakujeme. Sbíráme pomalu a máme radost z každé zajímavé maličkosti, podívejte se například zde, to jsou obrazy karvinských zákoutí ze slámy, které kdysi dělal údajně jeden místní architektů. Udělat je muselo být nesmírně pracné, dodnes jsou zajímavé a k naší atmosféře se rovněž hodí,“ ukazuje dále David Wolf, kterého těší i zájem samotných hostů o vystavené artefakty.

„Historie města se k lidem dostává různými způsoby, u nás je to takto,“ usmívá se závěrem provozovatel podniku se zajímavými zdmi.

Tento text i další zajímavé čtení z měst a obcí Těšínského Slezska najdou čtenáři v úterý 11. prosince v týdeníkové příloze Karvinsko a Havířovsko v Karvinském a Havířovském deníku.