Veřejná dražba věcí, u kterých uplynula zákonná lhůta pro jejich uchování a nikdo se o ně nepřihlásí, jsou v Bohumíně již tradicí.

„Jedná se například o předměty, které lidé zapomněli ve vlaku nebo na nádraží, na autobusových zastávkách, v parcích a jiných veřejných prostranstvích," potvrdila Markéta Kvíčalová z organizačního odboru radnice.

S nalezenými věcmi mají své zkušenosti také v jiných městech. A patří mezi ně i skutečné kuriozity.

„Například urna s popelem, želva či koza. Strážníkům přinesli lidé například papoušky nebo na popud občanů Svibice, kteří nahlásili tři osamělá podsvinčata na zastávce, měli mezi „ztrátami a nálezy" i prasata. Majitel se rychle našel, a tak je nebylo třeba nikam umisťovat," vyjmenovává mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

V Karviné zase lidé nejčastěji ztrácejí jízdní kola, dvojkoláky, lopaty, vyprázdněné peněženky, klíče, většinou již nefunkční mobily a další.

„Dražby ale nepořádáme, protože tolik těchto věcí zase nemáme. Věci, u kterých uplyne zákonná lhůta buď prodáme, nebo darujeme, jako například nedávno nalezené housle, které jsme věnovali umělecké škole," říká mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Podobný „sortiment" ztrát a nálezů hlásí také další města v regionu.

„Občas se vyskytnou i méně obvyklé věci, jako třeba invalidní vozík nebo přívěsný vozík, betonová skruž, motorkářská přilba, hokejka a nespočet poklic na kola aut," vyjmenovává orlovská mluvčí Nataša Cibulková s tím, že také v Orlové se rozhodli nabídnout tyto věci novým majitelům formou veřejné dražby.