S ostrou kritikou vystoupili před dvěma dny lidé z orlovského osadního výboru části města zvané Výhoda. Nelíbí se jim, že společnost OKD údajně neuznává vliv těžby na jejich domy. Lidé proto chtějí, aby jim město zřídilo měřící stanici, která by vyhodnocovala otřesy a další následky důlní činnosti. „Těžaři nám říkají, že vlivy na naše domy příliš nepůsobí. My ale víme, že je tomu naopak. Jsou mezi námi spousty lidí, kterým praskají nemovitosti a oni jsou takřka bezmocní,“ řekl jeden z členů osadního výboru Výhoda Svatopluk Guziur.

Výhoda leží v oblasti, kde doznívají následky těžby a OKD tam nepovoluje nové stavby. Guziur chtěl na svém pozemku vybudovat malou prodejnu potravin, která v oblasti chybí. Těžaři řekli ne. Obchůdek se mu však nakonec prosadit podařilo. Osadníci z Výhody jsou známí svou neústupností. Kvůli nespokojenosti s postojem orlovské radnice dokonce uvažovali o odtržení od Orlové a připojení k Doubravě.

Jak dopadnou se svými požadavky nyní? Jak se zdá, město jim možná vyjde vstříc. Alespoň to naznačuje tvrzení místostarosty Radislava Mojžíška, který je zároveň členem místní hornické komise. „Město se tomu vůbec nebrání, spíš naopak. Zřízení měřící stanice na posuzování důlních vlivů může být přínosné. Důležité ale je, aby nesloužilo pouze jako informace, která je sice podstatná, ale nepřináší ten správný efekt. Zřídit stanici je první fáze, druhá fáze však spočívá ve vyhodnocování výsledků, kterou musí provádět odborník. Ten by měl vypracovat zprávu, která by sloužila jako podklad pro jednání, soudní spory a další,“ říká místostarosta.

V minulosti už na Výhodě měřící stanice byla, a to v objektu bývalé základní školy. Tamní osadníci by novou měřící stanici rádi viděli v objektu Střední školy Dakol. „Dnes je na území města více měřících bodů, které využívá DPB Paskov jako podklady pro vyhodnocení. Jedna stanice je i v budově Staré radnice v Orlové-Městě. Výsledky jednou měsíčně odesílá vedoucí odboru životního prostředí na DPB Paskov,“ doplnila mluvčí radnice Nataša Cibulková.