Provozovatel karvinského útulek ale toto tvrzení odmítá. „V současné době je v útulku vždy kolem deseti psů, teď aktuálně je to třináct. Kromě zaměstnanců zde pomáhají také pracovníci veřejně prospěšných prací (VPP), kteří mají ale omezenou škálu činností nicméně právě venčení je jedna z věcí, kterou dělat mohou. Díky tomu máme venčení psů bez problémů pokryto s tím, že si ho můžeme rozplánovat dle našich potřeb, podle toho jak probíhají provozní činnosti v útulku, kdy se to zkrátka hodí," říká Zbyněk Gajdacz, ředitel Technických služeb Karviná, které útulek provozují.

NE ŠPINAVÉ PSY

Podle něj navíc pracovníci útulku respektují pravidla venčení a nestává se, že by psy pustili do vody nebo je nechali válet se v bahně.

„Což je, bohužel něco, s čím útulek v minulosti u venčení pro veřejnost bojoval. Věříme, že venčení pejsků z útulku může být pro někoho fajn zpestření a v době, kdy to nehrozí, že se nám najednou nahromadí promrzlí a špinaví psi, ho rádi povoluujeme," řekl také šéf technických služeb.

Ve městech, kde třeba nemají pomocníky z řad VPP, mají jiný systém, jinou komunikaci s venčiteli a vše možná funguje trochu jinak.

„Naší prioritou ale je, abychom se postarali o psy a otevřeni byli především vážným zájemcům o adopci pejska, což naplňujeme," dodal Gajdacz.

VENČÍ PO CELÝ ROK

Jak to chodí jinde? Například dětmarovický útulek je pro venčitele otevřen po celý rok. Ti mohou přijít kdykoli během provozní doby.

„Samozřejmě je lepší, když se předem telefonicky ohlásí a domluvíme se. Největší zájem je pak vždy o víkendech, kdy přijíždějí třeba i lidé z Ostravy, tedy nejen místní," uvedla vedoucí dětmarovického útulku Marcela Sojková s tím, že venčení neprobíhá, pokud jsou například extrémní mrazy, deště a podobně.

Celoročně jsou otevřeni venčitelům a dobrovolníkům také v Orlové.

„Spolupráce s nimi funguje už několik let velmi dobře a jsme za ni vděční. Dobrovolníci například jezdí s pejsky také na výstavy voříšků a podobné akce, kde propagují útulek a dělají zviditelní tak i samotné psy, kteří čekají na adopci," uvedl ředitel firmy Služby města Orlové Jaroslav Vaněk.

PES NA NEDĚLI

Útulek v Bohumíně zase půjčuje pejsky k venčení vždy jen o nedělích.

„Bude to probíhat i v zimě, ovšem pokud bude hustě nasněženo nebo příliš mrznout, venčení se nekoná," uvedla mluvčí bohumínské radnice Lucie Kolková.

Výběr psíka na venčení je pak v útulcích většinou otázkou domluvy a záleží na výběru samotného člověka, který venčit přichází. Jak se ale pracovníci útulků shodují, vše má i svá pravidla.

Rodině s dětmi například nesvěří pejska, který je divoký nebo o něm ví, že děti nemá rád, a podobně.

VŠE JE O DOMLUVĚ

Jak to chodí v době, kdy venčení funguje, v Karviné?

„Je to všechno o domluvě. Zohledňuje se ale samozřejmě jak to, aby člověk psa zvládnul, tak i to, aby pes zbytečně nepřilnul k člověku, který si ho sebou neodvede a netesknil," doplnil k tématu ředitel provozovatele útulku.

Většina útulků v okrese tedy s dobrovolníky spolupracuje po celý rok. Provoz venčení ale bývá různý a vždy je tak nejlepší zavolat do útulků předem a zjistit, zda se daný den koná.