Do boje s uhelnými mračny teď vytáhla také českotěšínská radnice, kterou na problém opakovaně upozornili sami občané. Ti se totiž před projíždějícími vagony s uhlím musí schovávat v podchodech nebo za protihlukovými stěnami.

„Na podněty občanů vstoupil úřad do jednání se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) a upozornil firmu PKP Cargo, aby bezodkladně změnila systém přepravy uhlí a zajistila náklad před prášením. Situaci jsme konzultovali také s krajem a státními orgány. Není přece možné, aby obce činily vše pro zlepšení ovzduší, ale aby současně stát nečinně přihlížel tomu, jak se do vzduchu denně dostává uhelný prach z tisíců přeplněných vagonů,“ informoval rozhořčeně starosta Českého Těšína Vít Slováček.

Sama společnost PKP Cargo přitom v dopise, který 19. června letošního roku zaslala na českotěšínský městský úřad, přiznává, že prášení vagonů je problém, a že se bude snažit dodržovat jednotlivá opatření (postřikování uhlí speciální látkou či přidání dalších vozů pro snížení nákladu), jak této situaci zabránit. Jedním dechem však dodává, že tato protiprašná opatření nejsou ze zákona povinná.

To ale podle ministerstva životního prostředí není pravda.

„Podle doprovodné vyhlášky zákona o drahách nesmí být k jízdě použito drážní vozidlo, které je zjevně nerovnoměrně naloženo nebo jeho náklad není řádně uložen a zajištěn,“ přibližuje platnou legislativu Jana Taušová z ministerstva.

Vybydlený a prázdný bytový dům v Karviné.
Nájemníci opouštějí další zničený dům

NENÍ TO POPRVÉ, ŘÍKAJÍ ÚŘADY

Spolu s Český Těšínem bude nyní problematiku řešit i město Třinec, které by se prášením mělo zabývat na srpnové schůzce s generálním ředitelem SŽDC.

Podle starostky Třince Věry Palkovské je jejich hlavním cílem město zvelebovat, a ne si ho nechat znečišťovat.

PROBLÉMEM SE ZABÝVAJÍ

Jak pak dodávají zástupci dalších obcí podél železniční trasy, není to poprvé, co se prášení vagonů řeší. Sám provozovatel dráhy SŽDC se touto problematikou u polského dopravce zabýval již loni, ovšem opatření, která tehdy PKP Cargo přijala, vydržela společnosti podle všeho jen krátce.

Archeopark v Chotěbuzi. Ilustrační foto.
Učitel informatiky provozuje falešné stránky archeoparku, za stažení chce peníze

„Polská firma byla prostřednictvím nedávné výzvy upozorněna, že pokud okamžitě nepřikročí k nápravným opatřením, SŽDC si do doby odstranění „úletu“ substrátu vyhrazuje právo zakázat jejím vlakům vstup na naši dráhu,“ informoval média mluvčí SŽDC Pavel Tesař.

Pavla Krůčková