To jsou stěžejní témata prakticky všech politických stran, které by se v příštích čtyřech letech rády podílely na vedení Karviné.

Někteří z lídrů ale přicházejí i s jinými tématy.

Například Andrzej Szyja, lídr Karvinskekoalice.cz, mluví o návratu lékařských specialistů, kterým by město mělo vytvořit daleko lepší podmínky pro jejich práci.

Komunisté, jež do voleb vede současný náměstek primátora Miroslav Hajdušík, chtějí prosadit, aby pracující rodiče, kteří nedosáhnou na porodné od státu, tyto peníze dostali od města. „Město si tento výdaj může dovolit,“ říká Hajdušík.

Současný primátor Jan Wolf (ČSSD) zase nabízí projekt Bezpečná Karviná a také by rád v příštích letech získal od státu až 10 miliard korun, pomocí kterých by se vylepšila infrastruktura, více se investovalo do rozvoje města a nabídky zaměstnání zejména poté, co v regionu definitivně skončí hornictví.

V Havířově reflektují sliby politických stran věci, kterými mi město dosud žilo – zvýšení bezpečnosti, více strážníků v ulicích, velkým tématem napříč mnoha volebními programy je stárnutí obyvatelstva a z toho vyplývající potřeba zvyšovat počty míst v domovech pro seniory. Vše výše jmenované je výtah z volebního programu KSČM. Například Nezávislí, kteří jdou do voleb jako koalice se Zelenými, slibují více kulturního a sportovního vyžití i podporu dostupného bydlení pro mladé rodiny.

Hnutí ANO má ve svém programu zvyšování bezpečnosti, transparentnost, finanční hospodaření města, otevřenost občanům a investice a rozvoj města, chytré město, zdravotnictví, více míst v domovech pro seniory.

Havířovští sociální demokraté vsadili na populistická témata jako je např. městská doprava pro děti a seniory zdarma, nulový poplatek za odpad, ponechání bytů v majetku města, stavba nových parkovišť, více peněz do sportu i nové wellness centrum.

Tématem, které se dokonce dostalo na předvolební billboardy, je NE umisťování migrantů. Jako by tím pokračovali v utvrzování obyvatel, že v Havířově žádní migranti nepřicházejí. Po krajských a loni před parlamentními volbami tyto „zaručené“ informace šířili zástupci SPD, kteří vedení města kritizovali, že to nečinně toleruje.