Za úhynem několika set kilogramů ryb v jezeře v Zámeckém parku v Karviné-Fryštátě je s největší pravděpodobností nedostatek kyslíku a velké množství bahna ve vodě. Takový je závěr šetření a rozboru vzorků vody a uhynulých ryb, které prováděla specializovaná laboratoř.

Úhyn ryb, Lodičky Karviná. Leden 2023.
Proč uhynuly desítky ryb na Lodičkách v Karviné? Chemikálie to zřejmě nebyly

Deníku to potvrdil jak mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček, tak také zástupce České inspekce životní prostředí v Ostravě. „Bylo prokázána kontaminace rybích žaber bahnem a kalem. V jezeře totiž už nějakou dobu probíhá strojové odbahňování. Neprokázalo se, že by úhyn ryb způsobil únik nějakých toxických látek. V tomto směru bylo vše v pořádku,“ řekl Daniel Grůza, vedoucí oddělení ochrany vod ČIŽP v Ostravě.

Podle zjištění vyšetřujících orgánů k úhynu docházelo už v průběhu listopadu. Poté jezero vlivem silných mrazů v půli prosince zamrzlo, rybám chyběl kyslík a uhynuly další. „Celkem to bylo asi 750 kilogramů ryb,“ řekl mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.

Karvinsko - prodávali padělky cigaret. Snímky k případu.
Muži z Karvinska a padělky cigaret. Sklady měli i na Frýdecko-Místecku

Na uhynulé ryby upozornili den před koncem loňského roku karvinští rybáři. Ve výčtu ztrát byli kapři, štiky, úhoři, plotice a cejni. Celá záležitost byla oznámena policii, ta ale podle policejní mluvčí Daniely Vlčkové žádné okolnosti, které by nasvědčovaly, že by došlo k protiprávnímu jednání nezjistila.