K jezeru v parku Boženy Němcové ve Fryštátě dorazili po upozornění rybářů také zástupci magistrátu, Povodí Odry, hasiči, policisté a České inspekce životního prostředí. „Odebraly se vzorky vody, ale výsledky zatím nejsou, pokud vím,“ řekl Roman Martinek z Českého rybářského svazu MO Karviná. Zprávy o úhynu se pak objevily také na karvinských sociálních sítích, fotografie mrtvých ryb s mnoha komentáři se objevily na facebookovém profilu Karviná, zprávu ve středu sdílela třeba i karvinská politička Zuzana Klusová (Piráti). 

Dané jezero v parku Boženy Němcové je v majetku města. "Odbor stavební a životního prostředí společně s Povodím Odry a Českou inspekcí životního prostředí úhyn ryb v jezeře šetří," řekl ve středu 4. ledna Deníku mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček. 

Podle něj byly tento týden odeslány vzorky ryb a vody do laboratoří v Olomouci. "Na výsledky se teď bude čekat asi deset dní. Podle testů, které na místě provedli hasiči a Povodí Odry, je ve vodě dostatek kyslíku a nebyly ani zjištěny žádné ropné látky ve vodě a jiné chemikálie," pokračuje mluvčí města. 

Vizualizace, která ukazuje, jak by mohly vypadat skleníky vědeckého pracoviště Eden, které má vyrůst v Karviné.
Projekt za miliardy se mění. Skleníků na Karvinsku bude méně a mají stát jinde

"V diskuzích na sociálních sítích se objevují příspěvky s radami, že se měly ryby před odbahněním odchytit. Technicky to však není možné, protože jezero není možné vypustit. Jedná se o slepé rameno Olše. Určitě by po vypuštění bylo i jednodušší odbahnění. V posledních dvou letech se však už do jezera nenasazovaly nové ryby a rybáři měli povoleno ulovit více ryb než je běžně povoleno," doplnil mluvčí magistrátu. 

Policie zatím v této záležitosti šetření nevede. „Zmiňovaný úhyn ryb byl policii oznámen, ovšem do této chvíle nebyly zjištěny okolnosti, které by nasvědčovaly, že mohlo dojít k protiprávnímu jednání,“ řekla policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Extrémně teplý první den roku 2023 lákal v v Karviné na procházku třeba okolo Karvinského moře.
OBRAZEM: V Karviné vyrazili lidé na Nový rok k moři

Areál Lodičky v parku Boženy Němcové patří k nejoblíbenějším místům obyvatel Karviné, ale i okolí, zajíždějí sem i návštěvníci z Polska. Děje se tak v letní sezoně, kdy zde Iniciativa Dokořán provozuje oblíbené letní občerstvění s výběrovou kávou, pivem a další nabídkou. V areálu se pak celou sezonu konají také koncerty, besedy, cvičení jógy a spousty dalších kulturních a společenských aktivit. 

Deník situaci nadále monitoruje a bude přinášet aktuální informace.