Ten letošní Lovecký úplněk navíc slibuje částečné zatmění Měsíce. Astronomický úkaz, který lze pozorovat pouhým okem, začíná kolem 21 hodin. V dolní části Loveckého úplňku se objeví tmavá skvrnka, která se bude zvětšovat, až pokryje 13 procent plochy Měsíce.

Hlavním hitem trhů v polském Zabełkówě bylo dušičkové zboží
PŘEHLED CEN: Lidé z Ostravy berou trhy v polském Zabełkówě útokem. A nejen oni

Nejefektnější část zatmění bude trvat asi hodinu. Úkaz skončí kolem 23 hodin. Po celou dobu úkazu bude možné kousek od Měsíce pozorovat jasnou planetu Jupiter a možná při zatmění za ideálních podmínek upoutá naši pozornost také planeta Saturn.

Bude to fascinující podívaná, ale podmínkou kvalitního astronomického zážitku je obloha bez mraků. Počasí o víkendu bude sice na říjen stále dost teplé, ale už podzimně deštivější. Meteorologové na obloze očekávají „polojasno až oblačno“, takže má smysl se vydat na sobotní noční procházku s dalekohledem, ale zatmění Měsíce i s Jupiterem a Saturnem je bez záruky.

Jedná se o jedenáctý letošní úplněk, ale také ty předchozí stály za noční procházku nebo návštěvu hvězdárny.

Vánoční trhy v centru Ostravy.
Program Ostravských Vánoc? Letos budou jiné. Podívejte se, co všechno se chystá

V srpnu jsme mohli pozorovat hned dva superúplňky, kdy se kotouč Měsíce v úplňku jeví jasnější a větší než obvykle. Takzvaný superúplněk neboli prigeum nastane, když se Měsíc maximálně přiblíží Zemi, a to na vzdálenost menší než 360 tisíc kilometrů. Došlo k tomu neobvyklému jevu také 1. a 30. srpna 2023.