Vše se odehrálo při projednávání bodu o odvolané ředitelce centra pro mentálně postižené klienty Santé. Moniku Havlíčkovou, která je současně zastupitelskou za opoziční KSČM, radní na konci srpna odvolali. Sama se o tom dověděla z jiných zdrojů, protože žádný z radních patrně nenašel odvahu jí to osobně sdělit. Oficiálně také nebyl sdělen žádný důvod odvolání a vedení města trvá na tom, že žádný důvod uvádět nemusí. Tím však dalo prostor pro spekulace, pro koho je místo připraveno.

Zaměstnanci Santé sepsali dopis, který vedle členů vedení města poslali také všem ostatním zastupitelům. V dopise se mimo jiné ptají na důvody a vyjadřují podporu odvolané ředitelce. I na tento dopis dostali z radnice odpověď, podle které na odvolání měla rada města právo a žádný důvod uvádět nemusí.

Skupina zaměstnanců proto v pondělí přišla osobně na zasedání zastupitelstva, kde požádala, aby zastupitelé nechali radu své rozhodnutí změnit. Většina zastupitelů však byla v hlasování proti.

Náměstek primátorky Josef Bělica navíc kontroval, když přečetl dopis, který mělo rovněž napsat několik zaměstnanců Santé. Dopis pro vedení města měli napsat proto, že k prvému dopisu byli údajně přinuceni.

"Bohužel, někteří z nás s dopisem nesouhlasíme, ale museli jsme ho podepsat. Ředitelka Havlíčková nás žádala o podporu a podpis dopisu. Její zástupkyně stála nad námi a proto jsme podepsat museli. Chyb v Santé je více. Ředitelka nemá žádnou představu o práci s klienty. Neaktualizují se standardy kvality. Prosím vás, rozhodněte to rychle, ať nás komunisti neobtěžují," obsahuje zčásti dopis, který přečetl Bělica.

Z dopisu vyplynulo také to, že zaměstnanci měli být nuceni zfalšovat záznam o pracovním úraze.

Náměstek Bělica připomenul, že dopis není anonymní a je podepsán, přičemž primátorka doplnila, že podpisů je pod textem pět.

Obsah dopisu zaměstnance přítomné v sále pobouřil. Označili ho za podvrh a žádali náměstka Bělicu, aby řekl jména autorů. To ale Bělica odmítl s tím, že dopis byl adresovaný radním. Ve městě se teď řeší, zda tedy vůbec měl dopis obsahující řadu obvinění číst před zastupiteli a veřejností, nebo zda, když už ho přečetl, měl uvést, kdo tato nařčení vyřkl.

Exředitelka Havlíčková se okamžitě rozhodla, že se proti tvrzením bude bránit, protože je považuje za lživá.

"Já bych se chtěla důrazně ohradit proti dopisu, který pan náměstek přečetl," reagovala Havlíčková s tím, že podá trestní oznámení. Policie bude muset při zjišťování pravdivosti tvrzení oslovit všechny podepsané autory. Ve spise se pak Havlíčková jména autorů dočte.

Zjistit, kdo dopis napsal, jsou odhodláni i někteří zastupitelé. „Jako zastupitel mám právo seznámit se s materiály rady města. Proto se s nimi seznámím a jména autorů pak sdělím,“ řekl zastupitel Ivan Bureš.