Od počátku roku je budova radnice volně přístupná jen v době úředních hodin. Mimo tyto hodiny se všechny vchody uzamykají. Dovnitř se lze dostat jen použitím elektronického čipu. Dosud byla radnice chráněna kamerovým systémem a stálou hlídkou městskou policie.

Úředníci mají zkušenosti s bezdomovci, kteří se přicházeli ráno „zkulturnit" na toalety nebo se zloději, kteří jim vykradli v kancelářích osobní věci. Vchody do budovy magistrátu jsou teď zabezpečeny zařízením na čip.

„Hlavním důvodem je zvýšení pocitu bezpečnosti zaměstnanců magistrátu v době před zahájením úředních hodin a po jejich ukončení. V minulosti zde došlo k drobným krádežím nebo k vandalským projevům," vysvětlil tajemník havířovského magistrátu Milan Menšík.

Ochrana politiků

Větší bezpečí si vyžádali také nejvyšší představitelé města. Bez předchozího ohlášení od dveří na chodbě se nikdo nedostane ani k sekretářkám primátorky nebo jejich náměstků. Dosud průchozí patro bude uzamčeno a každý, kdo bude chtít vstoupit do levého nebo pravého traktu druhého patra, se bude muset ohlásit pomocí zvonku. Dveře mu pak otevře elektrický zámek.

„Zabezpečen bude odbor primátorky, kde instalujeme zvonek s interkomem," potvrdila mluvčí magistrátu Jana Dybová.

Kvůli opatření musely být upraveny také požární směrnice magistrátu. V případě nebezpečí teď totiž chodbu kolem kanceláří není možné použít jako únikovou cestu mezi jednotlivými schodišti, jako když byla dříve volně průchozí.

Úředníci za sklem

Patra s běžnými úředníky takto chráněna nejsou. Naopak, každý návštěvník radnice se může přijít podívat, jak pracují, protože dveře jejich kanceláří byly už dříve opatřeny skly právě proto, aby do nich bylo vidět.