Když si půjdete v nejbližších týdnech vyřídit nový cestovní pas či řidičský průkaz, neměli byste už na úřadě trávit nekonečně minuty, či dokonce hodiny čekáním. Úředníci karvinského magistrátu se chystají od září spustit rezervační elektronický systém, který mimo jiné umožní objednat se přes internet na zcela konkrétní den a hodinu. „Cílem je samozřejmě odbourat dlouhé čekání žadatelů u přepážek referentů. A také úředníci dotyčného odboru nebudou stresováni návaly lidí,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Už příští týden se začne systém testovat a během měsíce by se měly „vychytat“ chyby. Možnost elektronické objednávky bude možný přo vyřizování dokladů na odbor dopravy a odboru správním. „Zejména s ohledem na velké množství ještě nevyměněných řidičských průkazů, kterých je do konce tohoto kalendářního roku potřeba vyřídit zhruba šest a půl tisíce, je to služba, která zase zlepší podmínky pro občany–žadatele,“ tvrdí mluvčí Swiderová. O tom, že u nás lidé mají hotový řidičák, se mohou dozvědět už dnes na internetových stránkách města. Některé úřady, například v Novém Jičíně, dokonce lidem posílájí i SMS zprávy, že už jsou jejich nové doklady k vyzvednutí. V Karviné bude toto možné zhruba do měsíce.

„Žadatelé, kteří uvedou do žádosti své mobilní číslo, dostanou informační SMS,“ řekla Swiderová. Bohumínští úředníci komunikují s žadateli o vydání cestovního pasu či občanského průkazu prostřednictvím e–mailu nebo nebo také pošlou SMS zprávu. „Praktikujeme to takto jeden až dva roky,“ říká mluvčí tamní radnice Lucie Balcarová. Podobně komunikuje s uchazeči o zaměstnání i karvinský úřad práce. „V případě, že se uvolní pracovní místo, o něž má žadatel zájem, zašleme mu SMS zprávu a on se dostaví na úřad. Takováto praxe funguje na všech pobočkách v bývalém okrese už zhruba tři roky,“ prozradil vedoucví karvinské pobočky úřadu práce Jan Rychlý.