V jediném dosud neopraveném křídle dříve sídlila pobočka okresního soudu. Ta se přestěhovala do nově postavené pobočky na Dlouhé třídě a část objektu je nyní prázdná a kvůli svému velmi zanedbanému stavu nevyužívaná.

Havířovští radní plánují, že v traktu bude zřízeno oddělení městské knihovny s kompletním zázemím. Na rekonstrukci, která si vyžádá několik milionů korun, hodlají využít státních dotací.

„V současné době skutečně plánujeme, že ve volné části objektu magistrátu zřídíme knihovnu. S rekonstrukcí vyčkáme na vyhlášení dotačních titulů, abychom nemuseli celou rekonstrukci investovat z vlastních zdrojů,“ potvrdila mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Havířovští knihovníci by si své působení v nových prostorech dokázali představit. Umístění by bylo výhodné nejen pro ně, ale především pro čtenáře.

„Pokud by opravdu byla možnost využít objekt magistrátu pro účely knihovny, byla by tam určitě soustředěna tři oddělení, která jsou nyní rozmístěna v různých lokalitách centrální části města. Jedná se o oddělení ve Společenském domě, na Werichově ulici a hudební oddělení na Pavlovově ulici. Rozhodně ale nechci předjímat, nic není jisté,“ vysvětlila ředitelka Městské knihovny Havířov Dagmar Čuntová.

Centrum města skutečně novou moderní knihovnu potřebuje. V současných pobočkách je rozšiřování její služeb téměř nemožné.
Už dříve se uvažovalo o tom, že by knihovna byla umístěna v rekonstruovaném Kulturním domě Radost, z čehož ale později sešlo.

Vše tak nyní záleží na dostupnosti finančních prostředků. Rekonstrukce totiž musí být provedena skutečně z gruntu. Původní zřejmě zůstanou jen nosné zdi, aby bylo možné změnit současné spíše kancelářské dispoziční řešení, vybudovat sociální zázemí nebo také nutný výtah, který v objektu není.