Společnost Residomo (dříve RPG Byty – pozn. red.) chce několik bytových domů, které vlastní a pronajímá v karvinské části Nové Město, „uzavřít“ a vytvořit tak jakýsi resort, kam se nedostane každý.

Jde o několik obytných domů a prostranství ohraničených ulicemi U Bažantice a třídami Družby a Osvobození.

Nápad „uzavřít“ domy nezvaným návštěvám vznikl na popud samotných nájemníků.

„V minulosti se na nás opakovaně obraceli naši nájemníci s prosbou, zda bychom jim neumožnili využívat travnatých ploch přilehlých k domům tak, aby si na nich mohli zřídit zahrádky, hřiště či venkovní posezení, tedy vybudovat si hezké prostředí okolo svého bydliště, o které se mohou starat bez obav, že jim je někdo zničí. Jen loni jsme těchto žádostí obdrželi více než sto,“ říká Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Residomo.

Firma už uzavřela s městem, které je majitelem nezastavěných pozemků mezi domy, dohodu, podle níž se bude dovnitř areálu možné dostat pouze po projetí dvěma branami osazenými a kamerami střeženými vjezdy. Na parkoviště do bytů se tedy dostanou pouze lidé, kteří tam bydlí, případně jejich zvané návštěvy. „Rozložení tohoto vnitrobloku vyloženě nabízí využít tento prostor jako rekreační plochu, toto je běžné u jiných projektů v jiných městech,“ vysvětluje mluvčí firmy Residomo.

V bytech zůstávají stávající nájemníci. Firma si od tohoto pilotního projektu slibuje, že takovýto druh bydlení přiláká mladé rodiny s dětmi.

Po zveřejnění tohoto projektu se na sociálních sítích začaly šířit „zaručené“ informace o tom, že v resortu chce firma ubytovat azylanty a že tak v lokalitě vznikne ghetto. „Toto důrazně odmítáme. V našich bytech neubytováváme uprchlíky. Jedinou výjimkou je 21 bytů, které jsme pronajali v roce 2015 Správě uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR v Havířově,“ říká Kateřina Piechowicz.

Šíření protiuprchlické hysterie až xenofobie vadí i karvinskému primátorovi, který už na úterním zasedání zastupitelstva podobné fámy razantně odmítl. „Nic takového jako nové ghetto nevzniká, jsou to nesmysly. Rezidenční bydlení je naprosto obvyklý způsob zajištění klidného bydlení nájemníků domů či bloků a město poskytlo část veřejného prostoru. Pocit bezpečí a ochrana slušných lidí je pro vedení Karviné priorita a k tomu má projekt Residomo směřovat, proto jsme vyšli firmě vstříc,“ zdůraznil primátor Tomáš Hanzel.