V Bohumíně neotevře ani jedna z pěti základních škol včetně dvou malotřídek v Záblatí a Starém Bohumíně. Celkem se to dotkne 2300 dětí. Mimo provoz budou také všechny mateřinky, které pod základní školy organizačně spadají.

„Byli jsme informováni, že uzavřeny zůstanou obě školní jídelny, které zajišťují stravu nejen školkám a školám, ale i strávníkům odjinud. Vydávají celkem dva a půl tisíce obědů denně,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice Pavla Skokanová.

Také v Orlové se do stávky zapojí všechny základní školy, mateřinky však fungovat budou. Školní jídelny v den stávky nevaří.

V dřevěném kostele Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích se v neděli 19. listopadu konala po 15 měsících oprav první mše svatá.
VIDEO: Dřevěný kostel v Petrovicích. První mše po opravě, podívejte se dovnitř

Podobně na tom je Karviná, kde zůstanou uzavřeny všechny základní školy až na dvě výjimky, kterými jsou Základní škola Majakovského a na ZŠ Slovenská, kde bude normálně učit žáci na 2. stupni.

Jednotné jsou v názoru na podporu stávky střední školy. Podle seznamu krajského úřadu se do stávky zapojí všechny školy zřizované krajem. Výjimkou jsou školy soukromé, kde bude výuka probíhat normálně. Například na Středních školách DAKOL (Petrovice u Karviné, Orlová a Havířov) a nebo na Střední odborné škole ochrany osob a majetku a Obchodní akademii v Karviné.

Dům jednoho z historických domů ve Střelniční ulici v centru Českého Těšína zdobí od tohoto týdne nový mural, na kterém je vyobrazen polský astronom Mikuláš Koperník.
Koperník na zdi domu rozmlouvá s Bohem aneb Nový mural v Těšíně

*Mapa vychází z informací sdružení Učitelská platforma. Tmavě červené domky zobrazují školy, které v pondělí zavřou, oranžové symboly pak školy, které podpoří stávkující, ale zůstanou otevřené (částečně v provozu). Školy, které na mapě chybí, by měly zůstat rovněž otevřené, ale doporučujeme si raději informaci u každé školy ověřit. Nevyznačené školy také jen nemusely o záměru stávkovat sdružení Učitelská platforma informovat.

Pro přiblížení či oddálení pohledu rolujte kolečkem myši.