Ústředního kola ve dnech 4. až 8. června se zúčastnilo celkem 34 soutěžících ze všech krajů České republiky. Vyhlášeným tématem letošního 36. ročníku byl Zločin a trest v českých dějinách – od sv. Václava k Miladě Horákové. Do závěrečné části olympiády postoupili nejlepší jednotlivci z krajských kol. Moravskoslezský, vedle havířovského žáka, zastupoval ještě Jaromír Bönisch z Ostravy. Ten nakonec nejtěsnějším rozdílem dosáhl na trofej nejvyšší.

Marek Winogrodzki získal svůj triumf velice poutavou písemnou prací Smírčí kámen a vrch Šibenice v Brušperku. Její děj zapadá do prvních let osmnáctého století. V ústní části dějepisného klání své dílo s přehledem obhájil. Mladý historik měl z dosaženého výsledku velkou radost. „Dějepis je mým skutečným koníčkem. Škola mi vytvořila pro soutěž ty nejlepší podmínky,“ svěřil se olympionik. Spokojen byl i jeho učitel, který ho připravoval. „Marek je výborný dějepisec. Problematice věnuje hodně svého volného času. Vlastní přípravu na olympiádu jsme začali již začátkem školního roku. Bylo nutné dát dohromady studijní materiály a vyhledat nemalé množství různých informací. Jeho umístění je pro školu obrovským úspěchem,“ uvedl profesor dějepisu a češtiny Bořivoj Jaroš.

Vyhlášení výsledků proběhlo ve velkém sále Muzea policie České republiky v Praze, za účasti všech finalistů a celé řady významných hostů. Deset nejúspěšnějších obdrželo diplom Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Národního institutu dětí a mládeže a Ústřední komise dějepisné olympiády a od sponzorů dostalo knižní ceny. Na památku se ještě připravuje CD s fotografiemi z celého průběhu soutěže.