Dny Orlové jsou připraveny na pátek 26. a sobotu 27. května a probíhat budou na dvou scénách – tradičně v amfiteátru letního kina. Zábavně-pohybový program pro děti se odehraje v lesoparku, kde nebude chybět pohádková soutěžní cesta, rodina klaunů, Maxíci, slizománie a program Michala Nesvadby.

K výročí 800 let od založení města vyšla kniha s názvem Orlová v obrazech. Na snímku při křtu autor knihy Luboš Plucar (uprostřed) a starostka Orlové Lenka Brzyszkowská.K výročí 800 let od založení města vyšla kniha s názvem Orlová v obrazech. Na snímku při křtu autor knihy Luboš Plucar (uprostřed) a starostka Orlové Lenka Brzyszkowská.Zdroj: se svolením města Orlová

Vedle již jmenovaných hudebních taháků budou přítomné bavit ještě písničkář Pokáč, Václav Noid Bárta, Majk Spirit, kapela Cimbál, mladá havířovská zpěvačka Vali Angel, Duo Jamaha a Tros Discotequos, tedy Vojtěch Dyk, Jakub Prachař a Jan Maxián, členové legendární kapely Nightwork.

Kniha o městě

Před pár dny se v domě kultury konal křest knihy sepsané a vydané právě k výročí 800 let od založení města. V knize Orlová v obrazech se její autor a místní rodák Luboš Plucar podle svých slov snažil zachytit dávnou historii a postupné proměny města až do současnosti.

Nově budované náměstí v centru Orlové zdobí socha Orla, symbolu města.
OBRAZEM: Do Orlové na náměstí „přiletěl“ obří orel

Shromažďování dokumentů týkajících se historie města se prý věnuje posledních 30 let. „To můj koníček přerostl ve vážný zájem o historii města. Měli jsme kdysi takové sdružení pamětník, kteří mi přinášeli a půjčovali dokumenty, které jsem při psaní knihy částečně využil,“ řekl Plucar.

K výročí 800 let od založení města vyšla kniha Luboše Plucara s názvem Orlová v obrazech.K výročí 800 let od založení města vyšla kniha Luboše Plucara s názvem Orlová v obrazech.Zdroj: se svolením města Orlová

V rámci oslav 800 let Orlové se uskuteční řada dalších akcí, které jsou rozprostřeny během celého roku. V červnu to například budou Orlovské sportovní hry, Orlovský jarmark, v létě tradiční Gulášfest, na závěr léta charitativní hudební přehlídka Rocktherapy anebo v listopadu tradiční Spolková výstava.

Ostravský Majáles 2023, 7. května, Dolní Vítkovice.
VIDEO: Farna, Kryštof, Klus... Ostravský Majáles v neděli nabídl plejádu hvězd