„Náš byt je nad sklepem a ta vlhkost a plísně se tu asi tlačí zespod. Je to strašné a já jsem zoufalá. Děcka mám už několik týdnů nemocné, protože se tady nedá dýchat, problémy s dýcháním cítím i já. Plísně se snažím řešit k tomu určenými chemikáliemi, ale nepomáhá ani to," říká Jana Gujdová při návštěvě redaktora Deníku. Vzápětí zvedá lino v rohu kuchyně. Po odhalené podlaze přejíždí rukou a vzápětí ji má ušpiněnou od černo-zelené slizké špíny.

Oblečení skončilo v popelnici

„Už jsem musela vyhodit i plno oblečení, protože ta plíseň se dostává všude," lomí rukama žena, která tvrdí, že tyto problémy byly v bytě údajně již také předtím. „Sousedé mi řekli, že se kvůli tomu odstěhovala i nájemnice přede mnou," říká Jana Gujdová.

Ta se s problémem obrátila i na správu společnosti RPG. Řešení? Firma vyslala do bytu své techniky a měřila zde také vlhkost. „Ukázalo se, že v bytě je vlhkost až 80 procent," potvrdil mluvčí společnosti Petr Handl.

Chyba nájemnice

Podle vyjádření RPG jde ale o chybu samotné nájemnice. „Podle našich zjištění je to způsobeno špatným větráním a topením, stejně tak i nevhodným ustavením nábytku, kdy například skříně byly přiraženy k topení v jednom z pokojů a podobně," říká dále mluvčí společnosti.

„Před tím v daném bytě žádné takové problémy nebyly a nemáme ani v žádném z jiných bytů v domě," dodal zástupce RPG.

Firma nyní bude provádět další měření a nevylučuje ani sanace omítek a další práce k odstranění problému. Hrozí ale, že náklady na tyto práce bude vymáhat po samotné nájemnici. „Pokud se ukáže, že vše skutečně způsobilo její nesprávné užívání bytu, je to možné," krčí rameny mluvčí RPG.

Žena, která podle tvrzení RPG dokázala během několika týdnů bydlení „zařídit" v bytě osmdesáti procentní vlhkost a plísně, má pak jediné přání. „Kéž by nám dali jiné bydlení, hlavně kvůli dětem," dodává.

Mluvčí RPG Petr Handl dále říká, že podobné problémy řeší firma také v některých jiných bytech v regionu. Na vině je podle jeho slov většinou opět nesprávné větrání a topení ze stany nájemníků.