Totožnost pětiměsíční holčičky, která byla během pondělního odpoledne odložena do karvinského babyboxu i s očkovacím průkazem, je už pracovníkům sociálního odboru známa.

„Jedná se o rodinu, se kterou jsme už dříve pracovali. Matku dítěte během včerejšího dne navštívili sociální pracovníci, kteří se snažili zjistit důvod, který vedl k tomuto činu," uvedla Renáta Chytrová, vedoucí Oddělení sociálně- -právní ochrany dětí.

Podle ní se matka ocitla v tak nepříznivé situaci, že se rozhodla k tomuto kroku, přestože má k dceři citovou vazbu.

„V současné době se budeme snažit kontaktovat příbuzné, zda by měli zájem o osvojení holčičky," dodala Chytrová s tím, že pokud by se žádný rodinný příslušník nenašel, byl by podán návrh k soudu na vydání předběžného opatření.

V tomto případě by holčička mohla být v pěstounské péči, maximálně však na jeden rok. „Během této doby si může matka dítěte dát život do pořádku, rozhodně o dítě přijít nechce," uvedla Renáta Chytrová.

Případem se původně zabývala také policie.

„Nejdříve jsme se u lékařů informovali, jak na tom dítě je. Pokud by mělo známky týrání nebo nějakého ublížení na zdraví, pak bychom se případem zabývali. Protože však bylo v tomto ohledu vše v pořádku, případ si převzali pracovníci sociální ho odboru magistrátu," řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Babyboxy plní svou funkci

Užitečnost babyboxů tak byla znova prokázána. Jejich zakladatel Ludvík Hess by nový box rád instaloval také v havířovské nemocnici, nicméně lékařská rada je proti.

„Stále se o to snažíme. Samozřejmě nejsme rádi, že matky odkládají své děti, ale takto je o ně aspoň dobře postaráno a nehrozí jim smrt. V Karviné je to za necelé 4 roky, kdy tam babybox funguje, už druhý případ," řekl Ludvík Hess.

Užitečnost babyboxů dokládá také případ mladé maminky z Havířova, která společně s přítelem na konci ledna roku 2009 do babyboxu dala svou tehdy tříměsíční dcerku kvůli existenční tísni, musela však cestovat až do Ostravy, protože v té době nikde na Karvinsku babybox nebyl.

Babybox by v Havířově přivítali i obyvatelé města. „Jsem stoprocentně pro jeho zřízení. Nikdo neví, v jaké situaci se ocitne a pro miminko je to bezpečná cesta, jak najít novou milující rodinu," uvedla Daniela Oparjuková z Havířova.

Holčička z karvinského babyboxu je v pořadí už 105. miminko, které bylo do tohoto zařízení odloženo.