Více prvňáčku než loni mají letos v Karviné. V loňském roce nastoupilo prvňáků 446, letos je to 451, a to v celkem 21 třídách. V Karviné letos mají i méně odkladů školní docházky. Loni jich bylo rovných 100, letos už jen 76.

V některých školách se vítání nových žáků ponese ve velkém duchu a děti se ale mohou těšit na novinky v podobě nových tříd na školách nebo jiný typ výuky.

„Všechny školy tradičně připravují slavnostní přivítání prvňáčků různými akcemi, doprovodným programem venku či uvnitř a dárečky. Například na ZŠ Dělnická v tomto školním roce dorazí mobilní planetárium, polská škola přivítá své žáky slavnostně přímo na pódiu v centru města a ZŠ U Studny připravila pro své prvňáčky slavnostním špalír se spoustou dárečků a sladkostí,“ prozradil něco z příprav mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.

V Orlové letos do lavic usedne oproti loňsku budou méně žáků. Školy počítají s 271 žáky, loni jich bylo o 20 více. Předpokládaný odklad u orlovských dětí čítá asi 23 potenciálních žáků. Stejně tak v Bohumíně loni nastoupilo do škol 207 dětí, letos to bude 171.

V Petřvaldě naopak nastoupí malých žáků více. „Letos přivítáme v prvních třídách 74 dětí, tedy o pět malých žáků více než ve školním roce 2018/2019,“ popsal situaci starosta Jiří Lukša.

Střídavá tendence počtu nastupujících žáků probíhá v Českém Těšíně. Zatímco v roce 2017 bylo prvňáků 256, v roce 2018 už jich nastoupilo jen 223. Letos je jich 240.

Do prvních tříd základních škol v Havířově by dnes mělo nastoupit 624 žáků. Číslo je tedy podobné jako v předchozím školním roce.