Zákon sice stanoví termín 1. ledna 2015, od kterého se musí měřit teplo ve všech nájemních bytech, dosud však není schválena vyhláška, která podrobně určuje, jaká měřidla mohou vlastníci a správci bytů použít. Termín schválení vyhlášky byl několikrát posunut, poslední hovoří o konci října.

Někteří vlastníci bytů teplo v bytech měří, jiní to považují za neefektivní a nespravedlivé a spotřebu rozpočítávají podle metrů plochy bytu a přihlášených osob.

Ovlivnit cenu placenou za teplo mohou například členové SBD Havířov. Celkovou částku vypočítanou podle údaje na hlavním měřidle u vstupu do domu si partaje rozpočítávají podle poměrových měřidel na radiátorech.

„Samozřejmě že je to výhodnější. Já nepotřebuju mít přetopenou ložnici. Na vyúčtování přesně vidím, kolik tepla jsem spotřeboval. Nejvíce protopím v obývacím pokoji," řekl Deníku jeden z havířovských majitelů družstevního bytu.

Měřidla už mají i v bytech společnosti RPG.

„Dříve je měli jen v domech, kde se na tom nájemníci dohodli a souhlasili s tím, že si instalaci a servis měřidel budou platit. Protože to nyní bude ukládat zákon, instalujeme je do všech bytů," řekl už dříve mluvčí společnosti Petr Handl.

Město vyčkává

Naopak Městská realitní agentura (MRA) vyčkává na přesné znění vyhlášky a měřidla zatím nenakoupila.

„Předpokládám, že termín povinného měření bude odložen. Instalace měřidel do konce letošního roku je totiž nereálná. Jde o investici několika milionů korun. Poté, co vyjde vyhláška, bude vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele. Nevíme ani, jestli jsou výrobci a dodavatelé připraveni zajistit dodávku a instalaci tolika měřidel," řekl ředitel MRA Petr Sztula.

Podobně jako jeho předchůdce ve funkci ředitele Pavel Merta, ani Sztula není z poměrového měření nadšen.

„Ze zkušeností víme, že úspora peněz není pro nájemníky taková, jakou by očekávali. Domy byly projektovány a postaveny tak, aby se byty vyhřívaly vzájemně. Přílišné šetření na vytápění ze strany nájemníků vede například k tvorbě plísní," vysvětlil.

Náklady se promítnou v nájmu

Pokud však dříve či později začne zákon platit, budou muset všichni vlastníci nájemních bytů najít způsob, jak teplo rozpočítat podle poměrových měřidel. Nejde přitom jen o radiátory, ale také o stoupačky procházející koupelnami. Výrobci nabízejí více způsobů měření. Náklady na pořízení, instalaci, servis a pravidelné odečty pak budou rozpočítány do nájemného.