Nelegální skládky se většinou nacházejí v garážových osadách, v okrajových částech města a tam, kde zůstaly příjezdové cesty do lesíků v neobydlených lokalitách. Na černé skládky upozorňují úředníky magistrátu strážníci městské policie, kteří v rámci služby pohybují v terénu.

Ovšem dopadnout ty, kteří černé skládky zakládají, se podaří málokdy. „Je to téměř nemožné. Musela by to být náhoda, že strážníci přistihnou někoho takového v okamžiku, že odpad někam do lesa sype,“ říká mluvčí Karviné Lukáš Hudeček. Dodává, že každý, kdo se zbavuje odpadu tímto způsobem, riskuje pokutu až do výše 50 tisíc korun. „V přestupkovém řízení se řešili čtyři případy,“ doplňuje Hudeček.

Černé skládky nejsou rozhodně nic ojedinělého a bojují s nimi prakticky všechna města i obce. V Českém Těšíně vznikaly černé skládky přímo v ulicích. Paradoxně na místech, kde stály velkokapacitní kontejnery na odpad. „Ty však jsou po přistavení okamžitě plné a lidé pak odpad ukládali vedle nich na ulici. V okolí kontejnerů se tak objevovaly skříně, gauče, ledničky a někdy i celá vybavení bytů, čímž vlastně lidé zakládali černou skládku,“ říká Marcela Hladká, mluvčí Českého Těšína.

Jako protiopatření radnice ohlásila, že letos na podzim velkoobjemové kontejnery umisťovat nebude, za což to „schytala“ na sociálních sítích. „Lidé si neuvědomují, že město musí tyto černé skládky zlikvidovat a platí to pochopitelně ze svého. Prostředky, které byly v rozpočtu původně určené na pronájem a odvoz kontejnerů na tento rok, tak byly použity na likvidaci těchto černých skládek,“ vysvětlila.

V této souvislosti připomněla, že obyvatelé města mají možnost čtyři dny v týdnu zdarma odevzdávat rozměrné odpady ve sběrném dvoře a za paušální částku 250 korun si mohou objednat odvoz těchto odpadů.

Přestože Český Těšín letos vyčlenil na odvoz odpadů o více než dva a půl milionu korun více než oni, i tak zaplatí za odvoz odpadu téměř 30 milionů korun. Náklady za odvoz a likvidaci odpadu na území města už více než dvojnásobně přesahují částku, kterou obyvatelé za odvoz odpadu platí. Zřejmě i zvyšování nákladů na svoz odpadu je důvodem, proč město uvažuje o zvýšení poplatku, které lidé ročně platí. Zda se skutečně zvýší, o tom budou zastupitelé rozhodovat v prosinci.