Až čtrnáct milionů korun ročně ušetřil karvinský magistrát při úklidu a údržbě města. To proto, že dosud mohl využívat lidi z tzv. veřejně prospěšných prací (VPP). Jde o dlouhodobě nezaměstnané, kteří za tuto činnost pobírají minimální mzdu. Na tu městům přispíval stát prostřednictvím Úřadu práce ČR (ÚP ČR). Letos s tím možná bude „utrum“.

„Argumentovat nižší nezaměstnaností je nesmysl, právě tato skupina lidí je velmi těžce zaměstnatelná a klesající čísla ve statistikách se jí opravdu netýkají. Ztrácíme tak skvělý motivační i výchovný prostředek pro lidi na sociálních dávkách, a navíc je ohrožen úklid ve městě,“ nebere si servítky například bohumínský starosta Petr Vícha.

Právě jeho město využívalo VPP v maximální možné míře a svého času patřilo mezi rekordmany v celém Česku. Ještě před třemi lety zde takto působilo 230 lidí. Vloni jich bylo o sto méně, z důvodu dalšího snižování dotací jich tu aktuálně působí 39.

„Situace je velmi vážná. Dosud jsme neobdrželi informace, zda nám od února ministerstvo práce přes úřady práce peníze na VPP uvolní. Několikrát jsem o tom jednal s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou i s jejími náměstky. Vloni v srpnu nás při návštěvě Bohumína ministryně ujišťovala, že stát chce příspěvky na zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných a sociálně slabších prostřednictvím VPP zachovat a že je v plánu dlouhodobější a stabilnější systém jejich zaměstnávání,“ dodal starosta Bohumína Petr Vícha.

Situace se samozřejmě komplikuje i jinde. Zmíněná Karviná?

„Technické služby Karviná využívaly až 100 veřejně prospěšných pracovníků. Letos to zřejmě bude zhruba 30 až 40 lidí. Dá se tedy očekávat, že lidé v oranžových vestách nebudou v ulicích tak vidět,“ uvádí mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček. Podotýká, že technické služby se i tak budou snažit, aby úklid města nebyl výrazně omezen. Ovšem, pokud bude počet pracovníků VPP nižší delší dobu, může se to projevit. „Jedním z řešení by pak muselo být uvolnit více financí z městského rozpočtu,“ dodává Lukáš Hudeček.

Podobně je na tom i havířovský magistrát. Ještě před dvěma lety zde využívali 140 pracovníků VPP. „Nyní jich je 45, v únoru jim ale končí smlouva. Od ÚP ČR máme na další období přislíbeno 30 pracovníků. Reálně bychom potřebovali alespoň 90 lidí,“ říká mluvčí havířovského magistrátu Jana Kriš. Dopady? Kvůli snižování počtu pracovníků nemůže magistrát některé práce zajistit. „Úklid nebude odveden v takové kvalitě, jakou bychom chtěli. Havířované jsou zvyklí na daleko větší rozsah daných prací,“ dodává Jana Kriš.

Individuální posouzení

Mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková situaci vysvětluje tím, že prioritou úřadu je obsadit co nejvíce míst nahlášených klasickými zaměstnavateli. „Úřad podporuje v maximální možné míře snahu obcí, které v rámci VPP zaměstnávají převážně dlouhodobě nezaměstnané uchazeče. Je ale zároveň povinen postupovat podle platné legislativy a zejména v této době je třeba brát zřetel na aktuální situaci na trhu práce. Při přiznání příspěvku na VPP záleží, zdali uchazeč nemá šanci získat klasické zaměstnání, a každý takový případ je potřeba posoudit individuálně,“ říká.

Aktuální situaci řeší takřka všude. Například v Orlové nyní využívají deset VPP lidí. „Nejen v období hustého sněžení bychom jich využili i více. Pakliže jich nebude dostatek, budeme muset hledat jiné řešení, které bude pro město určitě finančně náročnější,“ říká mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Přes čtyřicet pracovníků využívá i obvod Ostrava-Jih. Pracují pro Technické služby Ostrava-Jih (TSOJ). „V případě ukončení této spolupráce budeme samozřejmě muset navýšit počet stálých zaměstnanců TSOJ, to znamená nejen navýšení mzdových nákladů,“ podotýká mluvčí obvodu Gabriela Gödelová.

„Naše technické služby mají s úřadem práce na VPP dohodnuto 30 lidí, s jejich aktivitou jsme spokojeni. Dle našich informací má tato spolupráce nadále pokračovat. Nepředpokládáme, že by mělo dojít k problémům. Pokud by k nim došlo, budeme hledat alternativní řešení v rámci jiných sociálních programů,“ popisuje mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.