Ale první vlaštovky už přilétly, a to v podobě chytrých semaforů, mobilního rozhlasu nebo aplikací, pomocí kterých mohou lidé třeba hlásit závady, například rozbité lavičky, odpadkové koše, nesvítící pouliční lampy a podobně.

V Karviné mohou lidé hlásit závady na magistrát ne přes mobilní aplikaci, ale prostřednictví e-mailu zavady@karvina.cz. Podobný systém zavedli jako jedni z prvních v Petrovicích. V Bohumíně a Havířově na to mají aplikace pro mobilní telefon.

Trenér František Straka spokojen nebyl.
Strakovi vadil šmudlák. Nejradši by sám vběhl na hřiště

ELEKTROBUSY

Asi největší ekologický krok se v posledních letech udělal v městské dopravě, když dopravce nakoupil, často s přispěním kraje, elektrobusy. V Karviné jezdí jeden, v Havířově od loňska dokonce tři. ČSAD Karviná a ČSAD Havířov také provozuje několik autobusů na stlačený zemní plyn (CNG). Karvinští magistrátní úředníci mají k dispozici dva elektromobily, které využívají je služebním cestám po městě. Přibývá také nabíječek pro soukromé elektromobily.

„U nás máme inteligentní křižovatku, kterou si lidé hodně pochvalují, dále terminál ODIS s přesnými odjezdy autobusů a zvažujeme zapracování fotovoltaiky do některých našich projektů. Do úsporných lamp investujeme již roky, nejdeme cestou hurá, ale postupně. Určitě se to vyplatí, a co co ušetříme na elektřině, okamžitě vracíme zpět,“ říká starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.

Digitální terminály, které cestující na autobusových zastávkách přesně informují o odjezdech autobusů, se v posledních letech objevují ve městech i v menších obcích.

Ilustrační foto
Krutá daň za konzum. Vymře lidstvo na obezitu?

CHYTRÁ PARKOVIŠTĚ

Největší raritu v rámci okresu mají v Havířově. Jde o parkoviště před magistrátem a u pošty na Hlavní třídě, kde volná místa k zaparkování evidují čipy. Řidiči se o tom, zda je v daném mstě volno či obsazeno či volno prostřednictvím mobilní aplikace Parkuj v Havířově.

„Zatím tento systém testujeme a chce rozšiřovat dál. Do budoucna by se přes aplikaci mohlo parkování i zaplatit,“ říká Bohuslav Niemiec, náměstek havířovského primátora pro investice a chytré město.

Havířov je každopádně v okrese průkopníkem v elektrobikingu. Už nyní využívají dvě elektrokola strážníci, další čtyři má radnice k dispozici čtyři elektrokola, která si snad zanedlouho budou moci lidé za určitý poplatek půjčit a vyzkoušet.

„Projekt Smart city nás zajímá, přemýšlejí nad tím. Odmítli jsme například „chytré lavičky“, to považujeme za vyhozené peníze. Snažíme se tyto novinky přijímat a zavádět s rozmyslem. Taková je na strategie. Chceme, aby lidé používali chytrá řešení, aby jim moderní technologie pomohly lépe se orientovat, lépe fungovat, lépe využívat nějaké věci,“ vysvětlil Niemiec.

Den železnice, Český Těšín, 28. září 2019.
VIDEO: Nad těšínským nádražím se nesl černý mrak z parní lokomotivy