V Karviné se letos do škol zapsalo 567 dětí a o odklad požádalo 86.

„Předpoklad nástupu je u 481 dětí, jedná se ale o české školy, zápis do polské školy teprve proběhne. A o odkladech se ještě samozřejmě bude rozhodovat," uvedla karvinská mluvčí Šárka Swiderová. V probíhajícím školním roce je v karvinských prvních třídách 530 dětí. Největší zájem byl v Karviné, jako již tradičně, o Základní školu Dělnická, která má sportovní třídy a dojíždějí do ní i děti z jiných měst. „ZŠ Dělnická přijme 95 žáků do čtyř tříd, což je ještě více než loni, kdy jich nastoupilo 91," dodala Swiderová.

Důraz na jazyky

Počty se zvedly i u druhé nejoblíbenější karvinské školy, ZŠ Borovského. Ta loni přijala 65 dětí, letos se jich do tří tříd zapsalo dokonce 72. Na její oblíbenosti má obrovský podíl pro změnu rozšířená výuka jazyků. Právě jazyková výuka je to, na co rodiče kladou čím dál tím větší důraz.

„Základy angličtiny mají již děti z mateřských školek," potvrdila Hana Rettová, učitelka orlovské ZŠ Školní.

I o tuto školu je zvýšený zájem právě díky cizím jazykům. Letos zde k zápisu přišlo 76 dětí. Čtyřiadvacet žáků pak nastoupilo do specializované hudební třídy na ZŠ Dvořáčka, do které se žáci vybírají mimo jiné na základě talentových zkoušek. Dohromady bude v Orlové v září pasováno na školáky přes 300 dětí.

V Havířově zápis proběhl v 17 školách a jednom odloučeném pracovišti Základní školy Frýdecká.

„K zápisu se dostavilo celkem 829 dětí. Předpokládaný počet žáků v prvních třídách v nadcházejícím školním roce je 728 žáků ve 33 samostatných třídách a dvou třídách se spojenými ročníky," upřesnila havířovská mluvčí Eva Wojnarová.

V Havířově se největší oblíbenosti těší ZŠ Mládežnická, která má rozšířenou výuku angličtiny, a ZŠ Františka Hrubína, která disponuje vlastním bazénem, a může tak dětem nabídnout hodiny plavání po celou dobu školní docházky.

Počty budoucích školáků jsou už známy i v Bohumíně. „K zápisům do prvních tříd přišlo 217 prvňáčků. Přesně 155 dětí zamířilo do tří škol v centru Bohumína. O odkladu povinné školní docházky o jeden rok uvažuje u svých potomků zatím 29 rodičů, u 3 dětí naopak žádají rodiče o předčasný nástup do školy," uvedla bohumínská mluvčí Lucie Balcarová. Celkem se v bohumínských základních školách otevře až osm prvních tříd, v městských částech budou i letos fungovat malotřídky, největšího zájmu opakovaně dosahuje Základní škola ČSA v Novém Bohumíně.