Přilákat na Karvinsko nové, zejména mladé lidi a studenty středních a vysokých škol motivovat k tomu, aby v regionu zůstali pracovat. To je cíl společného projektu zaměstnanecké mobility, který v pátek na Zámku Fryštát stvrdili podpisem zástupci Karviné, Orlové, Havířova a Moravskoslezského kraje. 

Ilustrační foto.
Společně přilákáme nové lidi, věří politici

„Spojujeme nyní síly s třemi velkými městy na Karvinsku a začínáme dělat konkrétní kroky pro to, aby zejména mladí, vzdělaní lidé neodcházeli za prací jinam, ale našli uplatnění a dobré podmínky k životu v našem kraji,“ uvedl po podpisu náměstek hejtmana kraje Jakub Unucka s tím, že projekt cílí na dvě skupiny lidí. Na čerstvé absolventy středních a vysokých škol i na ty, kteří jsou ochotni se za prací přestěhovat do jednoho ze tří měst regionu. Ti mohou vedle levnějšího bydlení získat i příspěvky na dopravu nebo motivační benefity jednotlivých měst.

„Podmínky k životu jsou v Karviné velmi dobré. Je tu vše, co člověk potřebuje. I bydlení je u nás levnější, než například v Ostravě a dojíždění zabere minimum času,“ upozornil primátor Karviné Tomáš Hanzel s tím, že v souvislosti s projektem si město, stejně jako Orlová či Havířov, připravilo i řadu balíčků, ať už jsou to volné vstupy na bazén, do kina či do divadla.

„Město vychází vstříc mladým lidem i rodinám a nabízí také velmi dobrou dopravní dostupnost do celého regionu. Cílem společného projektu je snaha ukázat, že města na Karvinsku už dávnou nejsou jen hornickými městy, ale městy pro život,“ dodal pak starosta Orlové Tomáš Kuča.

KRAJ NABÍDNE ODISKY, RESIDOMO BYTY

Do společného memoranda se spolu s městy a krajem zapojila také společnost Residomo, která nově příchozím i čerstvým absolventům nabízí nižší startovací nájemné.

„Lidem, kteří si na Ostravsku či Karvinsku najdou práci a budou ochotni dojíždět, nabídneme ve městech byty se slevou nájemného. Ta bude v prvním roce 50 % ve druhém roce 30 % a ve třetím roce 15 %,“ vysvětlila mluvčí společnosti Residomo Kateřina Piechowicz.

Filip Fronc, 13. července 2017, Havířov, váha: 3,73 kg, míra: 53 cm
Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podle Jakuba Unucky se vedle dostupného bydlení kraj těmto lidem rozhodl nabídnout i dotovanou dopravu, která by řešení situace s vylidňováním měst mohla popostrčit.

„Prvních 300 speciálních „odisek“, které lidem umožní cestovat mimo Karvinsko veřejnou dopravou zdarma, zaplatí kraj ze svého,“ líčí náměstek hejtmana s tím, že výhodné karty začne kraj poskytovat v září. Po roce by si jejich financování měly převzít jednotlivé firmy a zaměstnavatelé.

„Navázali jsme již kontakt s největšími zaměstnavateli na Ostravsku i Karvinsku, kteří přislíbili, že v případě úspěšnosti projektu budou s financováním dopravy pokračovat. Zaměstnaneckou mobilitu bychom chtěli rozjet také na Bruntálsku, které se, stejně jako zdejší města, potýká s vysokou nezaměstnaností,“ dodal na závěr Jakub Unucka.

Pavla Krůčková