Právě tato dvě města v okrese spravují nejpočetnější bytový fond – téměř 12 tisíc bytů. Ostatní velká města v minulosti své byty prodala nebo vložila do majetku bytových družstev.

V havířovských městských bytech má zdražování začít v červenci, a to ze současných 53 korun na základní sazbu 75 korun za metr čtvereční. „Ta bude platit zejména pro nové žadatele a nájemce, kteří v městských bytech nežijí déle než tři roky, a proto mají nájemní smlouvu na dobu určitou. Lidé s platnými nájmy na dobu neurčitou budou tuto částku platit od roku 2023, tedy až po dalších obecních volbách,“ vysvětlil Róbert Masarovič, jednatel Městské realitní agentury Havířov, který byty pro město spravuje. Důvodem zvýšení nájemného jsou prý nemalé budoucí investice v bytech. V plánu je také rozsáhlá výměna zastaralých výtahů v obecních bytech.

Rychlý podpis = sleva

V Bohumíně budou zdražovat poprvé po pěti letech. Nájemníci budou platit místo 45,65 korun za metr čtvereční nově 54,78 korun. Pokud však lidé podepíší dohody o úpravě nájemného v předstihu, výrazně ušetří. „Všem třem tisícům domácností, kterých se úprava dotkne, jsme už poslali informace o chystaných změnách spolu s návrhem dohody o nové výši nájmu. Pokud dohodu s městem podepíší v předstihu, čekají na ně slevy. Záleží proto jen na nich, jak budou rychlí. Pokud nám nájemníci podepsanou dohodu o úpravě nájemného doručí do konce června, nový tarif pro ně začne platit až od ledna 2020. Pokud vše potřebné vyřídí do konce září, upravený nájem se na ně bude vztahovat až od letošního listopadu. Slevy se ovšem netýkají dlužníků,“ říká místostarosta Bohumína Igor Bruzl. Radnice navýšení nájemného zdůvodňuje rostoucími cenami stavebních prací.

Statutární město Karviná momentálně o zvýšení nájemného pro stávající nájemníky obecních bytů neuvažuje. Karviná má k dispozici 766 bytů, z toho je 439 určeno pro seniory a 327 bytů pro nájemní bydlení.