S blížícím se termínem zahájení podávání žádostí o dotace na nové kotle na tuhá paliva, se množí motivační akce měst, která chtějí výměnu těchto starých zařízení podpořit. Po Havířovu, který úspěšným žadatelům o státní tzv. kotlíkovou dotaci bezúročně půjčí až 200 tisíc korun, se přidal i Bohumín.

Chce podpořit výměnu starých plynových kotlů za nové. Majitel rodinného domu v Bohumíně, který se rozhodne pořídit si nový plynový kotel, má šanci na příspěvek 15 tisíc korun. Navíc radnice lidem nabízí i bezúročnou půjčku ve výši 50 tisíc korun na realizaci výměny. Na splacení půjčky budou mít její příjemci 1,5 roku.

„Kotlíkové dotace vyhlášené státem podporujeme, bohužel se ale nevztahují na výměnu starého plynového kotle za nový. A přitom ty už lidem dosluhují, a stojí tak před tím, že musí tento zdroj tepla vyměnit či nahradit jiným. Bohumín jsme z velké části plynofikovali a chceme, aby naši obyvatelé u tohoto ekologického typu vytápění zůstali, a nepřecházeli na jiný způsob. Dnes jsou na trhu plynové kotle, které jsou mnohem ekologičtější a úspornější než jejich předchůdci, a proto jsme se rozhodli poskytnout tzv. plynovou dotaci ve výši 15 tisíc korun těm, kteří si starý plynový kotel vymění za nový,“ sdělil místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Příjem žádostí o „plynovou dotaci“ začne 1. dubna.