Přestože narozených dětí je rok od roku více, za rok 2015 zde ubylo 159 obyvatel. Smršťování velkých a středních měst je patrné v celém kraji, některým „mizí“ občané až po tisícovkách.

„Věřím, že se nám daří brzdit úbytek obyvatel ve srovnání s okolními městy díky masivním investicím do infrastruktury a modernizace města, dále zvyšováním míst v mateřinkách a dalším pobídkám pro mladé rodiny. Důležité je i rozšiřování průmyslových zón, které sanují výpadek pracovních míst v hornictví a slevárenství. Jen za posledních několik let v těchto nových firmách našlo zaměstnání více než tisíc lidí, což je v poměru k počtu obyvatel velmi vysoké číslo,“ uvedl místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny.

Doplnil, že město sází na lehký průmysl, který je k životnímu prostředí mnohem šetrnější.

Další pracovní místa

Místostarosta avizuje i vznik dalších pracovních míst v nejbližších měsících – novou výrobní halu staví v rámci městské průmyslové zóny Pod zelenou firma Dognhee, která zde již léta vyrábí komponenty pro automobilový průmysl. Rozšiřuje se i společnost Kovona System, vyrábějící nábytek a ocelové profily, velmi dobře se daří velkému výrobci knih, tiskárně Finidr a dalším místním firmám.

„Prioritou stále zůstává zpřístupnění další části průmyslové zóny, protože to přinese další možnost uplatnění pro různé pozice. V této oblasti vedeme intenzivní jednání s potencionálními investory,“ doplnil Folwarczny a připomněl, že městská průmyslová zóna získala v roce 2009 ocenění jako nejlepší v Česku. (kot)