„Město nechalo rybník v roce 2017 vybagrovat a odstranit sediment bahna, upravit dno a znovu napustit. Po napuštění byl chvíli klid, jenže po čase se začala hladina zelenat,“ uvádí mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Proč se zde rostlince tolik daří? „Voda je bohatá na živiny, není tam sediment, je tam minimální průtok, a ke všemu je teplé počasí,“ vysvětluje Denisa Nitschová z orlovského odboru správy majetku a hospodářské správy.

Orlovská radnice se tak začala ptát odborníků a jedna z rad zněla: vysázet ryby. Šlo o amury a tolstolobiky.

„Doufali jsme, že si příroda pomůže sama. Bohužel, vše se zazelenalo ještě víc,“ konstatuje smutně Nitschová.

Orlovská radnice by v místním odpočinkovém lesoparku měla ráda i čistý rybníček. Už roky zde ale prohrává boj s rostlinkou okřehek, která se roztahuje po vodní ploše.Orlovská radnice by v místním odpočinkovém lesoparku měla ráda i čistý rybníček. Už roky zde ale prohrává boj s rostlinkou okřehek, která se roztahuje po vodní ploše.Autor: Město Orlová

Ryby byly vloni, letos na jaře nastoupili i týmy orlovských dobrovolných hasičů. Ti se několikrát vnořili do vod rybníka a okřehek z jeho hladiny likvidovali mechanicky. Výsledek? Stále to nebylo ono. Další nadějí má přinést chemie.

„Objednali jsme bakterie, které by po nasazení do rybníka měly zbavit vodu živin, z nichž se okřehek vyživuje. Bakterie lze ovšem aplikovat až ve chvíli, kdy bude okřehek v maximální míře z hladiny odstraněn,“ dodává úřednice Denisa Nitschová, která už sama obutá do gumáků likvidovala rostlinku spolu s hasiči.