Město se k tomuto kroku odhodlalo proto, že má zajištěny dotace na rekonstrukci objektu.

„Rozpočet města bude zatížen minimálně. Snažíme se vyjednat dobrou kupní cenu. Takovou, aby byla nakonec nižší než znalecký posudek. Následnou rekonstrukci by měly nejméně z 85 procent zaplatit dotace," řekl karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Podle něj se tak vyřeší hned několik problémů: ubytovnu, která je prakticky v centru města a už začíná být problematická, a potřebu slušného dostupného bydlení pro mladé lidi anebo seniory.

„Jenom koupit ubytovnu bez jasného využití nestačí, to by nebylo řešení. Koupit, opravit a užitečně využívat je dobrá cesta, jak vyřešit problém veřejnosti prospěšným způsobem," zdůraznil primátor.

Byty pro seniory jsou podle Hanzla ideálním řešení. Ve městě se totiž na bydlení v domovech s pečovatelskou službou čeká i několik let . „Máme asi pět set bytů v DPS a dnes osm set žádostí v pořadníku. Startovací byty s regulovaným nájemným pro mladé rodiny město nemá vůbec," přiblížil primátor.

Možnosti platit projekt z dotací potvrdil náměstek ministryně pro místní rozvoj Petr Smrček.

„V plánovacím období EU 2014 - 2020 lze počítat s možností využití finančních prostředků na výstavbu nebo pořízení sociálních bytů pro předem definované skupiny domácností. V případě splnění podmínek, především musí jít o službu obecně hospodářského zájmu, by dotace mohly dosahovat až 85 procent pořizovacích nákladů. Z vlastních zdrojů pak hodlá naše ministerstvo podpořit především bydlení seniorů," řekl Petr Smrček s tím, že vyhlášení výzev na národní programy se plánuje už v řádu několika týdnů.

Zájem města o ubytovnu Kosmos potvrdil redakci i mluvčí společnosti Asental Petr Handl.

„S městem jsme o prodeji tohoto objektu jednali už před rokem. Jednání tehdy nedopadla, ale nyní má město údajně možnost financovat rekonstrukci z externích prostředků, takže jsme připraveni se bavit o konkrétních podmínkách prodeje," řekl Petr Handl.

Ubytovnu nyní provozuje soukromá firma. Střechu nad hlavou tam našli částečně studenti místní fakulty a také lidé, kteří do Karviné dojíždějí za prací.

Podobnou situaci řeší také v Havířově, kde má město nabídku na odkoupení hotelového domu Merkur. Zastupitelé zatím však nevyřešili, kde vezmou peníze na rekonstrukci, případně demolici objektu. Kupovat jej chtějí především proto, aby zabránili koncentraci sociálně slabých rodin a lidí, kteří nedostáhnou na klasické nájemní bydlení. Na červnovém zasedání zastupitelstva však žádné rozhodnutí nepadlo.