VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město chce sloučit narkomany a bezdomovce

Velké stěhování a experiment s bezdomovci. Taková je budoucnost orlovského K-Centra, zařízení pro řešení drogových pro-blémů, které je jedno z nejstarších a nejúspěšnějších zařízení svého druhu v kraji.  

18.9.2017 1
SDÍLEJ:

Městský úřad v OrlovéFoto: Tomáš Januszek

K-Centrum už dlouhá léta působí v ulici Energetiků, v objektu, kde zároveň sídlí i nízkoprahová zařízení pro práci s dětmi či klub pro maminky. Po dlouhých letech bezproblémového sousedství se loni v říjnu orlovští zastupitelé rozhodli, že bude lepší, když zařízení bude své služby poskytovat jinde.

A to v lokalitě Poruba, kde má pro K-Centrum vzniknout stavba z tzv. unimobuněk. Plán zastupitelů ale zatím hatí nečekaně vysoké náklady i nezájem firem se touto zakázkou vůbec zabývat.

„Během letošního roku byla zpracována projektová dokumentace, proběhlo územní a stavební řízení, a bylo vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele stavby, kam se ale nikdo nepřihlásil. Z technického řešení vzešly poměrně vysoké realizační náklady. Město se proto pokusí dokumentaci upravit a náklady snížit. Poté bude vyhlášeno nové výběrové řízení na vybudování K-Centra s termínem realizace  na jaře příštího roku,“ říká vedoucí orlovského odboru rozvoje a investic Martina Szotkowská. 

K-Centrum mj. ročně výměnou odebere od narkomanů tisíce kusů použitých injekčních stříkaček, tedy nebezpečný infekční materiál, který by v opačném případě skončil v komunálním odpadu či poházený po městě. Právě K-Centrum je zárukou odborné a bezpečné likvidace.

„Nové prostory jsou naplánovány tak, aby vyhovovaly všem normám, včetně zázemí pro zaměstnance, a zároveň abychom poskytovali naše služby ve stejném rozsahu jako doposud,“ uvádí Jarmila Berná ze Sociálních služeb města Orlové, které K-Centrum provozují, s tím, že v novém ubudou některé věci pro volnočasové vyžití klientů.

Další novinka se týká práce s bezdomovci. Dosud šlo o oddělenou problematiku. Nyní přichází experiment, který svede uživatele drog a bezdomovce pod jednu střechu.

„K-Centrum by zároveň mělo sloužit k poskytování sociální služby Nízkoprahové denní centrum pro osoby bez přístřeší. Lidem bez přístřeší bude poskytnuta nezbytná pomoc hygiena, potravinový servis, je navázána i spolupráce s Potravinovou bankou. V lednu 2018 bude zkušební provoz vyhodnocen a teprve poté bude možné tuto službu objektivně posoudit a učinit další kroky,“ říká k tomu pracovnice Sociálních služeb města Orlové.

Práci s bezdomovci budou rovněž vykonávat pracovníci K-Centra.

Autor: Richard Kutěj

18.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
3 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Marek Janečka: Třetí žlutá? Nezájem

Karviná – Fotbalový dříč uprostřed karvinské zálohy, to je fotbalista Marek Janečka. Dnes čeká jeho partu těžký zápas na teplických Stínadlech (od 17 hodin).

AKTUALIZOVÁNO

V opravované křižovatce se srazilo osobní auto s autobusem

Ke kolizi osobního automobilu s autobusem spěchali v sobotu ráno havířovští záchranáři a policisté ke křižovatce ulic Národní, Na N8břeží, Těšínská a 17. listopadu. 

AKTUALIZUJEME

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

Havárie osobního automobilu vyřadila v páteční odpolední špičce světelnou signalizaci v nejfrekventovanější křižovatce v centru Havířova. 

Doubrava přiveze autobus fandů

Doubrava – Fotbalový i společenský svátek čeká tuto sobotu zástupce malé obce na Karvinsku z Doubravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení