Radnice přitom zakázala provozování výherních hracích přístrojů v celém městě už loni, obecně závazná vyhlášky platí od května. Na přístroje, na nichž je možné si v současnosti ještě zahrát, mají jejich provozovatelé platnou licenci různě, nejdéle asi do roku 2019.

V pondělí předložený návrh na úpravu provozování loterijní činnosti na území města zvedl ze židle opozici, především zastupitele za ČSSD. Ti považují návrh za „přihrávku" dvěma vlivným majitelům řady nemovitostí na lukrativních ve městě Bronislavu Miczkovi a Marianu Kuśovi. Slovo korupce sice přímo nepoužil, je nicméně přesvědčen o tom, že úprava vyhlášky, která nakonec neprošla, protože většina zastupitelů byla buď proti, nebo se zdržela hlasování, byla iniciována na popud těchto lidí. Diskuze na toto téma se strhla i na sociálních sítích.

„Jsou to dozvuky voleb. Měli to od těch, co jsou teď na radnici, slíbené," nebere si servítky šéf českotěšínských zastupitelů za ČSSD a bývalý místostarosta Petr Procházka.

Sám místostarosta Stanislav Folwarczny tvrdí, že jeho návrh nemá nic společného s tím, co se snaží opozice vydávat za svou pravdu. Město prý jen chtělo vyřešit problém s kvízomaty, které aktuálně trápí obce ještě dříve, než se na jeho území objeví. Tím by se umožnilo provozování her v omezené míře a současně by z toho profitovala i městská pokladna. Dvě herny by snadněji mohli kontrolovat strážníci, policisté i finanční správa. „Provozovatelé vyzráli nad loterijním zákonem a tím i nad vyhláškami měst, které hazard zakazují. V sousedním Třinci, kde zákaz platí od roku 2011, je aktuálně nejméně 13 heren s kvízomaty, které nahradily klasické automaty. Jejich majitelé zneužívají legislativní opomenutí v zákoně, tyto přístroje totiž nepodléhají jakékoliv regulaci a město ani stát z nich nemá žádné příjmy," tvrdí Stanislav Folwarczny.

Podle Folwarczného kvízomaty pronikají pouze do obcí, kde byly herny plošně zakázány, a tomu chtějí v Českém Ttěšíně předejít.

„Přednesli jsme návrh vyhlášky, která by umožnila zachování dvou větších heren. Tím bychom si zachovali příjem do městské pokladny a kontrola nad nimi by byla mnohem jednodušší než za stavu, kdy je herna na každém rohu," uvedl místostarosta Stanislav Folwarczny. Důrazně také odmítl zastrašování ze strany sociální demokracie tím, že všechny, kdo by zvedli ruku pro vyhlášku, označili za zkorumpované. Pro návrh hlasovali členové KDU-ČSL a ODS.

Podle Folwarczného takto mohou uvažovat pouze členové strany, která se proslavila korupčním skandálem, za který byl odsouzen jejich starosta podle hesla „podle sebe soudím tebe".

„Nepřeji našemu městu, aby automaty nahradily kvízomaty, jak se to stalo jinde. A těm, kteří můj návrh použili pro nevybíravou kampaň proti mé osobě, chci vzkázat, že na rozdíl od nich neprodávám alkohol, neprivatizoval jsem ve velkém městský majetek a nevlastním prostory, ve kterých jsou nevěstince či se vyráběly a prodávaly drogy. Jednám v zájmu města a jeho rozpočtu," tvrdí místostarosta Stanislav Folwarczny.