Strážníci byli tradičně oceňování za dlouholetou službu, a to a 10, 15, 20 a 25 let. Pětadvacet let oslavila také samotná městská policie, která byla oficiálně založena 5. 2. 1992. 

Další strážníci byli odměněni za konkrétní zásahy. Mezi nimi to byli například Petr Knapík, Filip Šimon a Dušan Glezgo za zadržení dvou pachatelů vloupání do objektu le. tního koupaliště.

Martin Porembský a Libor Pěgřimek byli oceněni za zadržení zloděje osobního automobilu na parkovišti v Balzacově ulici.

Dispečerka Žaneta Daníšková byla oceněna za rychlé dopadení anonyma, který hrozil bombou v novém obchodním centru Rotunda. „Dispečerka navázala telefonní hovor s oznamovatelem, udržovala s ním hovor, v jehož průběhu byly do oblasti vyslány autohlídky. O chvíli později byl telefonující muž podezřelý z nebezpečného vyhrožování zadržen," uvedl ředitel MP Havířov Bohuslav Muras.

Za záchranu života byl oceněn David Rajnoch. Ten si při pochůzce parkem Na Nábřeží všiml muže na stromě ve výšce 4 metrů s ovázaným lanem kolem krku. Muž vyhrožoval, že skočí dolů. Strážníkovi se podařilo s mužem navázat slovní kontakt a ještě před příjezdem záchranky ho přesvědčil, aby slezl ze stromu dolů.

Lidský život zachránili také strážníci, kteří vytáhli ženu z uhelné bažiny. „Žena nám telefonovala, že šla zachránit svého psa z odkalovací nádrže a uvízla v uhelných kalech. My jsme ženu našli, hned jsme volali hasiče, ale nemohli jsme čekat, protože žena se stále propadala hlouběji. Vzali jsme tažná lana z našich služebních vozidel, propletli je, hodili té ženě. Ta si konec lana omotala kolem pasu a pak se nám ji podařilo vytáhnout. Měli jsme radost, že to dopadlo takto dobře," řekl Václav Antošík, který se akce v dubnu účastnil s kolegy Jiřím Podaným, Miroslavem Procházkou a Danielem Wojcikem.

Strážníkem roku 2016 byl za celoroční kvalitní, iniciativní a nadprůměrné plnění všech úkolů vyhlášen Ivo Mrázek. „Já si myslím, že samotná práce strážníků se za těch 18 let, po které sloužím, příliš nezměnila. Nejtěžší zákroky jsou většinou ty, které se týkají rodiny, tedy zákroky v případech, kde mají problémy rodinní příslušníci," uvedl oceněný strážník, který o chvíli později nastupoval na běžnou dvanáctihodinovou noční směnu.

Slavnostní ocenění strážníků MP Havířov.