Letos takto rozkvetly záhony v zámeckém parku a na náměstí Republiky. Protože se květinová výzdoba lidem líbila, rozhodlo město o jejím rozšíření. „Příští jaro rozkvetou další dvě plochy na náměstí Republiky, prostranství před Kulturním domem Petra Bezruče, záhon u Jitřenky a květy ozdobí také velký kruhový objezd," řekl Boris Břenek z odboru komunálních služeb havířovského magistrátu.

Cibule květin byly vysázeny strojně. Osobně se toho zhostili zahradníci ze zahraničí, kteří vysázeli záhony i loni. Letos dostali za úkol vysadit 29 tisíc cibulek na ploše 360 metrů čtverečních. Zatímco ruční výsadba by trvala několik dnů, obsluha malotraktoru to zvládla během dopoledne.

Po strojní výsadbě není téměř poznat, kde se záhony nacházejí. Lidé je poznají až v době rozkvětu. Po odkvetení mohou být zákony posečeny běžně používanou technikou. Cibulovité rostliny se pak budou samy množit a kvést zase v další sezoně.

Město chce květinovou výzdobu rozšiřovat i v dalších letech. „Havířov je město zeleně a květů a my tuto tradici chceme udržovat. Výsadba cibulovin se v loňském roce osvědčila a město bylo krásně zalito květinami. Proto květinovou výzdobu rozšiřujeme, a to za finanční pomoci nadačního fondu. Věřím, že v dalším roce budeme záhony dále rozšiřovat," uvedl primátor Havířova Daniel Pawlas.

Zdroj: Youtube