Zastánci omezení poukazují na sociální dopady spojené s gemblerstvím. Provozovatelé naopak na upřednostňování Sazky, zbytečnost rušení nonstop provozů a s tím spojenou možnost propouštění zaměstnanců.

V případě rušení nonstopů může jen v Havířově přijít o práci okolo 150 lidí. Nechat totiž pouze bary bez automatů, je pro většinu ekonomicky neúnosné. V každé provozovně tak hrozí vyhazov dvěma zaměstnancům.

„Nevíme, co je to za logiku omezit provoz našich automatů, když loterijní videoterminály Sazky, které jsou k hráčům mnohem zákeřnější, mohou běžet celých čtyřiadvacet hodin. Podle nás se jedná o lobbing velké firmy a likvidaci malých podnikatelů na úkor společnosti Sazka. Tento tlak je vidět najednou ve všech větších městech,“ poukázal Martin Duchoň, předseda sdružení, které v Havířově vzniklo díky boji proti vyhlášce.
Poukázal také na fakt, že v Ústí nad Labem se s podobným problémem potýkali také a vyhlášku nakonec zrušili.
Herny v Havířově musí nyní vypnout automaty ve všední dny v 22 hodin, o víkendu o dvě hodiny později.

Silná Sazka

Ale přístroje Sazky opravdu mohou nerušeně běžet dál, protože jejich provoz schvaluje ministerstvo financí a město je nemůže žádným způsobem omezit.
Stejně tak mohou být v provozu automaty v kasinech, takže hráči o možnost utratit osobní nebo rodinné peníze nepřijdou.
Někteří havířovští provozovatelé heren na vzniklou situaci zareagovali a přístroje Sazky už nainstalovali, takže se na vyhlášku už nemusejí ohlížet. Radost z toho určitě nemají, protože jsou nuceni podporovat centrálně jednu firmu.


Ukazují na nespravedlnost

„Účelem je ovládnout absolutně trh. Mocní budou ještě mocnější. A malí? Na nich nikomu nezáleží. Někteří zastupitelé asi hrají velkou hru a jiní ji nevědomky podporují,“ řekl dále další z provozovatelů heren Jiří Poncza.

Na videoterminálech Sazky je navíc možno použít i kreditní karty, takže hráč může během chvíli vyhrát, ale také prohrát závratné částky. Jejich umístění není omezeno, takže se s nimi mohou lidé setkat nejen v hernách, restauracích a barech. Mnohem jednodušší přístup k nim mají také děti, jelikož se o ně nestará žádná obsluha.

Dojít má i na videoterminály

Lidé, kteří vidí ve vyhlášce omezující provoz správnou věc a poukazují na neblahé dopady na rodiny, věří, že se postoj k videoterminálům může brzy přehodnotit.

„Například podle europoslankyně Jany Hybáškové si ministerstvo financí vyložilo zákony účelově a videoterminály nesprávně posoudilo, jelikož i podle soudních znalců splňují všechny znaky výherních automatů a musí na ně platit stejný metr. Obce podle ní mají právo jejich provoz tedy stejně omezovat a tento prvek bude zaveden do nového zákona. My cítíme povinnost pro občany alespoň něco udělat a proto budeme hlasovat pro to, aby nedávno schválená vyhláška s omezením platila,“ řekl v reakci havířovský zastupitel za KSČM Miroslav Kronenberg.