VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Metaře v ulicích mohou

BOHUMÍN - Speciální telefonní linka má přimět lidi, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce, k vyššímu pracovnímu nasazení.

1.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Eva Kořínková

Pracovní morálka veřejně prospěšných pracovníků v Bohumíně není na příliš vysoké úrovni. Všímají si toho i obyvatelé města, kteří za to cepují tamní radnici. Ta si je problémů s pracovním nasazením metařů v oranžových vestách dobře vědoma. Jelikož už ale nemá peníze na další mistry, kteří by na kvalitu odvedené práce dohlíželi, zřídila speciální telefonní linku, na kterou mohou občané diskrétně sdělit, kde se zrovna metaři flákají. „Jsme si vědomi, že pracovní morálka veřejně prospěšných pracovníků má své rezervy.

Kontrolu obstarávají jen dva lidé. Přitom by bylo zapotřebí, aby každých deset až patnáct pracovníků mělo samostatný dohled, který by byl s nimi celou směnu na určeném pracovišti a jen v době přestávky, kterou tito pracovníci mají od devíti do půl desáté, by byli bez dozoru. Tím by ale rázem vzrostly náklady města na činnost veřejně prospěšných pracovníků,“ vysvětlil Miroslav Hradil z městské společnosti BM Servis, která v Bohumíně lidi odsouzené k veřejně prospěšným pracím úkoluje. Každý případ podezřelého chování veřejně prospěšných pracovníků v BM Servisu prověřují. Přivítají proto, když jim v kontrole těchto pracovníků pomohou i občané Bohumína.

V případě jakékoliv špatné pracovní morálky těchto pracovníků nebo při podezřelém chování mohou lidé volat na telefonní číslo 731 130 610. Současní mistři rozdělují práci, kontrolují, zda byla odvedena dobře, a dohlížejí také na samotné pracovníky a připravují práci na další dny. V minulých dnech proto zavedli nový systém kontroly, který spočívá v krácení dovolené či nezaplacení celé směny a dalších postizích podle zákoníku práce. „Ráno se musí pracovník zaevidovat podpisem v šichtovnici. Pokud při kontrolách na pracovišti zjistíme, že tam pracovník není, anebo že není hotová práce, zkrátíme mu směnu, a tím i její proplacení a odpoledne se bude muset opět odepsat v šichtovnici. Pokud se nedostaví na konec směny, opět bude krácen na dovolené či zaplacení směny. Doufáme, že se nám tento systém kontroly osvědčí,“ dodal Miroslav Hradil.

Veřejně prospěšné pracovníky najala prostřednictvím úřadu práce městská firma BM Servis, která má na starosti technické služby ve městě. V Bohumíně pracuje těchto pracovníků nejvíce v karvinském okrese - téměř sto. Město má na jejich práci vyčleněno ze svého rozpočtu 2,6 milionu korun. Z této částky se hradí mzda mistrů, pracovní oblečení, nářadí veřejně prospěšných pracovníků a odvoz a likvidace sesbíraného odpadu a zeleně. Mzdu veřejně prospěšným pracovníkům naopak vyplácí úřad práce.

1.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Téměř 100 let starý dům dostane v příštím roce novou fasádu 
a promění se i jeho okolí.

Prvorepublikový dům u autobusového stanoviště získá novou fasádu i okolí

Radniční Ježíšek naděluje dárky pod stromeček v předstihu.
11

Radniční Ježíšek už dětem naděloval

Děti z mateřské školy obdarovaly psy v útulku

Děti z Mateřské školy Balzacova v Havířově-Podlesí navštěvují útulek pro psy a další zvířata pravidelně. Ve středu jim přinesly dárky pod vánoční stromeček.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Pauláthová se pokusí o sezonní restart

Havířov – V sezoně, ve které poutá nejvíce pozornosti zimní olympiáda v Koreji, se havířovská lyžařka a česká reprezentantka Kateřina Pauláthová pokusí zapomenout na tu loňskou problematickou.

Pes v rukou aktivistů jako nástroj k ochraně kaprů

„Pojďte ochutnat pejska. Naloženého, naporcovaného. Můžeme ho i vykuchat a koupíte si jej,“ haleká na okolí fingovaný prodejce vánočních psů před Novou Karolinou v centru Ostravy. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT