Důvodem je skutečnost, že na více než polovině měřících stanic překročil 12hodinový klouzavý průměr koncentrací prachových částic PM10 povolené hodnoty, tedy 100 mikrogramů na metr krychlový. Na některých stanicích byl dokonce kvalita ovzduší označen jako „velmi špatná “.

Tam hodnoty prachových částic překračovaly povolaný hodinový limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, až osminásobně. Nejhorší byla situace na v Ostravě-Fifejdách, Ostravě-Přívozu, Rychvaldu a Věřňovících.

Policisté v současnosti intenzivně pátrají po třicetileté Lence Gralovičové.
Pohybuje se po kraji nebezpečná žena?

Meteorologové navíc v nejbližších hodinách nepředpokládají zlepšení situace.

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Zlepšení je s ustupujícími mrazy na obzoru

Podle meteorologů existuje ke konci pracovního týdne na území Ostravska šance nejen na oteplení, ale i na zlepšení rozptylových podmínek.

„Příznivý jihozápadní vítr by měl začít foukat až během neděle. Tehdy očekáváme zlepšení. Dnes by se měla rychlost větru zvýšit, ale ze severovýchodního směru. Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet,“ řekl meteorolog Václav Smolka z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ačkoliv meteorologové zdůrazňují silný vliv aktuálních meteorologických podmínek na smogovou situaci, k dlouhodobému řešení se snaží přispět třeba Dopravní podnik Ostrava. „Dopravní podnik pracuje na obnově vozového parku s cílem mít do roku 2020 vozy bez dieselových motorů,“ uvedla jeho tisková mluvčí Karolína Rycková.

I v případě náhlého zhoršení situace by jednatel firmy Koordinátor ODIS (KODIS), která spravuje integrovaný dopravní systém v oblasti, k řešení ve formě jízdného zdarma sáhnout nedoporučil.

„Pokud s takovým návrhem přijde město Ostrava jako objednatel dopravy, který dopravu financuje, spočítáme dopady a zavedeme to. Takové řešení už tady ale několik let zpátky bylo a žádný pozitivní efekt to nepřineslo,“ uvedl jednatel KODIS Martin Dutko.

Ilustrační foto
Noclehárny pro bezdomovce praskají během současných mrazů ve švech

Nejhorší rozptylové podmínky panují často v chladné sezóně od října do března.

„Tuto zimní sezónu jsme v podstatě zaznamenali smogové situace až v únoru, kdy začalo mrazivé počasí. Za posledních patnáct dvacet let koncentrace znečišťujících látek v ovzduší klesly, situace je rozhodně zlepší,“ podotkla odborná pracovnice ochrany čistoty ovzduší z ostravské pobočky ČHMÚ Vladimíra Volná.

Markéta Sulková, Tomáš Januszek

Frekventovaný most přes řeku Ostravici na Rudné projde rekonstrukcí.
Rudná se uzavře se zpožděním. Obavy rostou