A právě proto se infekce šíří fekálně orální cestou zavlečením do dalších rodin, protože nemocní se vzájemně navštěvují.

„K zabránění dalšího šíření onemocnění je nutná spolupráce osob a důsledné dodržování zásad osobní hygieny," řekla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Zatímco v Ostravě postihlo toto průjmové onemocnění od poloviny srpna přes padesát lidí, v Bohumíně trápí zatím jen jednoho dospělého a tři děti. Podle hygieniků jsou děti bez klinických potíží v domácí izolaci.

Lidé, kteří přišli s nemocnými do kontaktu, mají nařízeno dodržovat protiepidemická opatření.

„Dětem navštěvujícím předškolní a školní zařízení, jež přišly do kontaktu s onemocněním, byla zakázána školní docházka do odvolání. Všem osobám bylo uloženo dezinfikovat svůj byt především sociální zařízení, a zejména důsledné dodržování zásad osobní hygieny, jelikož se jedná o ,nemoc špinavých rukou´," vysvětlil mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Radim Mudra.

Dodal, že tři zmiňované děti v inkubační době školu nenavštěvovaly.

Mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová řekla, že se jedná o lidi, kteří v Bohumíně nemají trvalý pobyt a navzdory zákazu přijeli do města navštívit matku, respektive babičku děti," uvedla Balcarová.

Úplavice je podobně jako žloutenka známá jako tzv. nemoc špinavých rukou.

Přednosta kliniky infekčního lékařství ostravské fakultní nemocnice Luděk Rožnovský říká, že nehrozí tomu, kdo dodržuje základní hygienické návyky.

„Pravděpodobnost, že se úplavicí nakazí člověk, který dodržuje hygienu, důkladně si myje ruce před jídlem a po použití záchodu, dostatečně umývá a uklízí prostory, je minimální. Nemoc se přenáší blízkým kontaktem s nemocným a předměty, které jsou bakterií kontaminovány. Úplavice je podobně jako žloutenka typu A, jejímž původcem je ale virus, onemocněním špinavých rukou. U nás postihuje především skupiny lidí, které žijí v sociálně vyloučených lokalitách, kde se nedodržují hygienická pravidla," konstatoval Rožnovský.