Od roku 2013, co se Zeman stal prezidentem, takto každý rok navštívil minimálně jedno město v okrese: v roce 2013 pobyl v Karviné a před odjezdem do Bohumína obědval na Zámečku Petrovice, kde mu jeho tehdejší majitelé ukázali nově zrekonstruovaný hotel. Zastavil se i na radnici ve Stonavě, aby tak podpořil starostu, který byl tehdy členem strany Zemanovců. Na chodbě radnice si dokonce vyžádal možnost si ve společnosti starosty Ondřeje Febera a tehdejšího hejtmana Miroslava Nováka přímo na místě zakouřit.

Na podzim roku 2014 vítali Zemana v Havířově, v roce 2015 navštívil Těšínské divadlo a o rok později přijel opět do Karviné, kde jednal se zástupci OKD a byl hostem Lázní Darkov. Nevynechal ani návštěvu Orlové, která byla tehdy, stejně jako Karviná a Bohumín, baštou sociální demokracie.

Nový starosta Českého Těšína Karel Kula (NESTRANÍCI). Vlevo vedle něj Vít Slováček. Mimořádné zastupitelstvo 6. března 2023.
Český Těšín má nového starostu. Úkol pro Kulu: zklidnit situaci

Zeman jezdíval na Karvinsko poměrně často i v dobách, kdy byl premiérem a aktivním sociálním demokratem. V regionu měl vždy zástupy příznivců, což mu dopomohlo k excelentním výsledkům v obou prezidentských volbách. Na podzim roku 2017 navštívil v rámci své předvolební kampaně Karvinou a Český Těšín a o rok později, po opětovném zvolení prezidentem, přijel obyvatelům Karviné poděkovat za podporu.

Své příznivce shromážděné na náměstí pozdravil slovy: „Milí přátelé!“ „Vím, že vám tak mohu říkat, protože, vím, že tady jsem mezi přáteli. Vždyť jsem zde v prezidentské volbě dostal 75 procent hlasů,“ dokončil svůj pozdrav, načež následoval bouřlivý potlesk.

Elektrárna v Dětmarovicích.
Jaderný reaktor v Dětmarovicích. Místní ho nechtějí, má ale i své příznivce

Po roce 2018 i v souvislosti se zhoršujícím se zdravotním stavem jsme na Karvinsku Miloše Zemana vídali už jen sporadicky. Některé cesty s ním absolvovala i jeho žena Ivana, která však měla obvykle jiný program. Navštěvovala sociální zařízení, domovy pro seniory, divadla a byla hostem ve společnosti Marlenka, a při návštěvě v roce 2016 se zúčastnila slavnostního složení slibu příslušníků Policie ČR v Karviné.

Dary pro prezidenta

Pro tak vzácnou návštěvu, jakou je prezident republiky, si hostitelé vždy připravili nějaký dárek. Tak například v roce 2014 dostal v Havířově zarámovanou grafiku umělce Pavla Hlavatého, na které je budova Kulturního domu Radost, kde byla v roce 1954 podepsána zakládací listina vzniku města. V Bohumíně dostal Zeman prototyp bohumínského airbagu k tlumení otřesů na hrbolaté dálnici, který tehdy vyrobili členové občanského sdružení Maryška. V Orlové dostal prezident při své návštěvě v roce 2016 ručně dělané hodiny. Při návštěvě Českého Těšína v roce 2017 prezident ozdobil městský prapor prezidentskou stuhou.