VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministerstva vyslala návštěvu do problémových lokalit

Karvinsko - Jak to dnes vypadá v sociálně vyloučených lokalitách a ubytovnách v karvinském okrese? Tak přesně tohle přijeli ve středu na Karvinsko zjišťovat náměstkyně a další zástupci několika ministerstev České republiky, která společně řeší takzvané sociální začleňování.

12.11.2015
SDÍLEJ:

Ministerští úředníci navštívili vyloučené lokality na Karvinsku. Foto: Deník/Richard Kutěj

Důvod návštěvy? Zjistit, co konkrétně trápí vedení jednotlivých měst a obcí, a jaká je místní realita.

U nás je to nejhorší…

„Budeme jezdit po sociálně vyloučených lokalitách v celé České republice a začínáme tam, kde cítíme, že je to nejdůležitější, tedy zde v Moravskoslezském kraji," uvedla během návštěvy regionu náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentscheke Stöcklová.

Skupina ministerských úředníků zahájila svou návštěvu karvinského okresu ráno v Orlové, pak se přesunula do Bohumína a také do Havířova. V Orlové viděla pracovní skupina dvě různé ubytovny a projela také částmi vyloučené lokality Poruba.

„Je vidět, že například v ubytovnách je opravdu rozdíl a záleží, jak se starají jejich majitelé," podotkla po orlovských návštěvách Zuzana Jentscheke Stöcklová.

Ať už platí nový zákon

Řešení? „Aby už co nejdříve začal platit zákon o sociálním bydlení. Nejdůležitější je, aby v České republice bylo dostupné nájemní bydlení za rozumnou cenu a aby se pokud možno vrátily dané kompetence obcím, které budou samy rozhodovat o tom, kdo a kde bude bydlet a kdo bude případně pronajímatelem různých ubytovacích zařízení na jejich územích," doplnila náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí.

Spolu s ní se akce zúčastnili také zástupci ministerstva vnitra, ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ministerstva pro místní rozvoj a ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu.

Místní radnice pak takovou návštěvu kvitovaly. „Konečně přijel někdo z centra a zajímá ho, co se děje v daném regionu," řekl například orlovský starosta Tomáš Kuča.

„A to je velmi dobře. Dostane se jim detailní pohled na dané věci a věřím, že pak budou interpretovat to, co nás trápí v dotčených lokalitách. Důležité je, aby do Prahy přinesli mimo jiné i to, že opravdu nastal obchod s chudobou, a to je špatně," podotkl orlovský starosta.

Řešení situace vidí jednoznačně. „Nastavit už konečně přesná pravidla a pokud už je někdo nastaví, tak aby zase nebyla měněna, čímž narážím na situaci kolem doplatků na bydlení," dodal Kuča.

Bohumín a Havířov

Ministerská delegace si prohlíží domy v Drátovenské ulici v Bohumíně.

Po prohlídce ubytoven a vyloučených lokalit Orlové navštívili ministerští úředníci také Bohumín a Havířov.

„Delegaci nejprve přijmeme na radnici a vysvětlíme, jak nás trápí vyplácení doplatků na bydlení úřadem práce, a pak jim ukážeme nejen místa, kde jsou sociálně vyloučené lokality, ale kde nám po změně systému vyplácení sociálních dávek vyrostly soukromé ubytovny, jedna třeba přímo na pěší zóně v centru města a další dvě nedaleko ní, a jaké problémy to přineslo," plánoval ještě před samotnou návštěvou Bohumína starosta Petr Vícha.

Autor: Richard Kutěj

12.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Za obchodování s léčivy byl Vlastimil H. odsouzen k devíti rokům vězení.

Soud poslal překupníka s léky na devět let za mříže

Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Karviná – Skoro 15 let zejí prázdnotou a chátrají a je to na nich vidět. Nejen zvenku, ale hlavně zevnitř. Vlhkost a plísně na každém kroku, všude nepořádek, zbytky zařízení, občas nějaká rozbitá okenní tabulka.

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT