Výsledek referenda, v němž obyvatelé Dolní Lutyně na Karvinsku odmítli stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů na území obce, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) respektuje. Zdůraznil ale, že jde o strategický projekt. Ocenil proto, že otázka, na níž lidé odpovídali, nezablokuje další jednání.

V referendu mohlo hlasovat 4300 oprávněných voličů, svůj názor vyjádřilo 2472 z nich. Proti továrně bylo 2176 hlasujících, nesouhlasilo s ní tak 88 procent hlasujících.

„Respektujeme výsledek referenda, ve kterém občané Dolní Lutyně zavázali vedení obce, aby dávala připomínky v rámci povolovacího procesu projektu. Nicméně musím znovu zdůraznit, že jde o opravdu strategický projekt pro celou českou ekonomiku. Jsem proto rád, že byla otázka v referendu vypsaná tak, že nezablokuje další společná jednání,“ uvedl Síkela.

Lidé ve Věřňovicích jsou připravení k hromadnému prostestu pro stavbě gigafactory.
Místní v Dolní Lutyni rozhodli. Stavbu Gigafactory v referendu rázně odmítli

V referendu měli lidé odpovědět na otázku, zda má vedení obce proti stavbě podávat námitky či připomínky, tedy například při procesu aktualizace Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje či povolování stavby. „Rozumíme postoji obyvatel nejbližšího okolí budoucího parku. Referendum potvrdilo, že se musíme ještě více zaměřit na to, najít společně s nimi vhodná kompenzační opatření, která minimalizují negativní dopady projektu,“ sdělil Síkela.

Vláda v březnu schválila, že v Dolní Lutyni zahájí přípravu ploch o rozloze až 280 hektarů pro příchod významného investora. Jeho jméno nezveřejnila. Podle informací v médiích by mělo jít o jihokorejský Samsung, který chce postavit takzvanou gigafactory, tedy továrnu na výrobu baterií do elektromobilů, za 200 miliard korun.

Volební štáb Pirátské strany, 3. října 2020 v Ostravě. Zuzana Klusová.
Ví Karviná, kdo je Klusová? Podívejte se, co prozradila anketa mezi místními

Starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek (STAN) řekl, že vedení obce se bude výsledkem hlasování řídit. Zda se mu ale podaří záměr zvrátit, neví. „To je momentálně otázka na právníky, nakolik budeme schopni stavbě zabránit,“ podotkl. Při sněmovních interpelacích v polovině dubna Síkela uvedl, že „i nesouhlasné referendum s realizací projektu nemůže přípravu nijak zastavit, ale pouze zpomalit“.

Podnikatelský park Dolní Lutyně by se mohl nově dostat mezi rozvojové lokality v zákoně o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury. Parlament to schválil pozměňovacím návrhem v novele o vyšší ochraně nejkvalitnější půdy. Předloha čeká na stanovisko prezidenta Petra Pavla.