Za největší vládní stranu se o hlasy voličů bude z druhého místa krajské kandidátky ucházet karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). „Myslím si, že po 16 letech v komunální politice už mám dost zkušeností a dobře znám potřeby regionu i jeho obyvatel. Proto věřím, že pokud mě lidé zvolí, jsem schopen řešit na nejvyšší úrovni právě ty problémy, které lidi na Karvinsku trápí, proto, že je znám, že o nich vím,“ zdůvodnil svoji kandidaturu Tomáš Hanzel, který se může opřít i o zkušenosti z hejtmanství. Osm lety byl členem rady kraje.

Podobně mluví i Daniel Pawlas, ještě před půl rokem primátor Havířova za KSČM. „Nějaké zkušenosti z komunální politiky mám, několik let jsem strávil na radnici jako náměstek a později primátor. A jak znám fungování parlamentu, vím, že je potřeba, aby kraj měl v Praze své poslance, lidi z komunální politiky, kteří znají lokální problémy a potřeby zdejších lidí,“ říká Daniel Pawlas.

A jak vidí šanci, že se opravdu stane poslancem? „Věřím, že počet mandátů, které jako kraj momentálně v Poslanecké sněmovně máme, obhájíme,“ nešetří sebevědomím Pawlas, který jde do voleb z druhého místa kandidátky. Aktuálně jsou v parlamentu čtyři zástupci KSČM z Moravskoslezského kraje.

Nadějí usednout ještě před Vánocemi do parlamentní lavice žije i bývalý místostarosta Orlové Martin Sliwka z ODS. Optimismus mu dodávají průzkumy volebních preferencí, podle kterých by tato pravicová strana mohla být úspěšnějších než v předchozích volbách. Také on překládá jako svou vizitku pro voliče zkušenosti z politiky komunální i krajské. „Dobře znám věci týkající se veřejné správy a rád bych je zúročil,“ říká muž, jenž jde do voleb jako trojka kandidátky ODS.

Podílet se pokud možno na vládnutí chtějí také členové hnutí ANO. Na krajské kandidátce jsou hned na předních pozicích hned tři zástupci z okresu – současný poslanec Josef Hájek, náměstek havířovské primátorky Josef Bělica a členka bohumínské buňky ANO Andrea Babišová.

Kandidátky jednotlivých stran dosud nejsou definitivní, takže se ke všem nedá dostat. Nicméně například TOP09 už na svých stránkách zveřejnila hlavní trojici kandidátů, mezi nimiž je i Havířovan Pavel Tuleja, současný rektor Slezské univerzity v Opavě.

Parlamentní volby se letos konají 20. a 21. října.