Poté, co vojáci na začátku tisíciletí prostor v Černém lese opustili, byl dlouhá léta opuštěný. Postupně se uzavřené pásmo zpřístupňovalo veřejnosti a s otevřením hranic se stal oblíbeným místem k víkendovým procházkám či vyjížďkám na kolech.

„Když jsme od armády pozemek před devíti lety koupili, museli jsme nejprve strhnout staré budovy a prostor vyčistit. Než jsme mohli parcely nabízet k prodeji, nechali jsme si udělat posudky na to, zda půda není kontaminovaná. Nikdo se nemusí ničeho bát, je to tam v pořádku," říká Pavel Šrámek, majitel společnosti SSKA.

Původně se mluvilo o tom, že by v prostoru bývalých kasáren vyrostl dům pro seniory. Poté, co společnost OKD oznámila, že chce těžit pod Starým Městem, tamní obyvatelé podmínili svůj souhlas s výkupen svých nemovitostí tím, že jim OKD nechá postavit domy právě v Černém lese. Z toho však sešlo a tak se majitel pozemků rozhodl pro individuální prodej. Ale přesto jsou prvními staviteli právě lidé ze Starého Města.

„Nabízíme celkem 37 různě velkých parcel, které jsou nebo v nejbližší době budou zasíťovány vodovodem, elektřinou i kanalizací. Až se území aspoň zčásti zastaví, opravíme nebo dobudujeme komunikace a také veřejné osvětlení," přibližuje nabídku pozemků Pavel Šrámek.

Dodává, že bydlení v Černém lese ocení hlavně lidí, kteří chtějí bydlet v přírodě a přitom do města to mají pár minut autem. Na autobusovou zastávku dojdete pěšky za 5 minut. Čtyři pozemky jsou už prodané, několik dalších rezervovaných. Dva domy už se staví.

A cena pozemků? Metr čtvereční se prodává za 900 korun, což je cena v Karviné obvyklá. Projekt má také podporu radnice, která tuto obytnou zónu zařadila do Strategického plánu města Karviné.