Při příležitost prvních kulatých narozenin se jeho členové sešli spolu s příznivci klubu na oslavě v českotěšínské kavárně Avion, kde nechyběl ani narozeninový dort, dárky a bilance prvního desetiletí, které se úspěchy jen hemžilo.

Úspěšné kulatiny

„Naši mladí modeláři mají na kontě řadu úspěchů. Máme mezi sebou dokonce i mistra světa či mistry republiky,“ vysvětluje předseda klubu Piotr Roszak, který se modelářům věnuje spolu s instruktory Janem Kucharczykem a Piotrem Pastuszkem.

„Letošní jubilejní rok byl dosud nejzdařilejší. Poprvé byli od nás nominováni čtyři zástupci do reprezentace na mistrovství Evropy v příštím roce. Jsou to zkušení žáci, kteří k nám chodí již několik let – Marian Mendrok, který se loni na podzim stal mistrem světa, Piotr Štirba, Jan Stopa a devítiletý Damian Płonka,“ doplňuje Roszak.

Poslední jmenovaný se přitom ke klubu přidal teprve před rokem a letos již získal titul mistra republiky. Jak sám přiznává, modelářství jej pohltilo beze zbytku.

„Stavět modely je něco úžasného a prostě jsem se do toho zamiloval. Zatím jsem dosáhl na mistra republiky v kategorii S6A, ale mým obrovským přáním je dosáhnout na mistra světa,“ přiznává s úsměvem nejmladší a také nejmenší člen klubu.

I přesto, že podle instruktorů zájem mladých lidí o kosmické modelářství neustále roste, v České republice v současnosti existují pouze čtyři podobné kluby.

„Těší nás, že zájem o aktivity je stále vyšší. Začínali jsme se třemi žáky, dnes je jich několik desítek. Za dobu našeho trvání přitom klubem prošla necelá stovka mladých modelářů,“ dodává na závěr předseda Roszak.

A jak by měl takový model rakety vypadat?

Podle mistra světa Mariana Mendroka se zde nehraje na design, ale na funkčnost. Raketa z potištěného plastu, balzy a papíru pak může vypadat docela jednoduše.

„Nejdůležitější je asi váha rakety, aby byla lehká a vyletěla vysoko. Důležité je precizní provedení konstrukce těla rakety a samozřejmě i to, aby se otevřel padák. Často se stává, že bývá špatně poskládaný, zůstane zavřený, a model tak rychle spadne na zem,“ vysvětluje Mendrok, který byl na loňském mistrovství světa úspěšný v kategorii S3A – raketa s padákem.