Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mojmír Keprda: Nemocnice mohou okamžitě zaměstnat i sto lékařů

Karvinsko - Uváděné počty chybějících lékařů jsou podle předsedy Okresního sdružení České lékařské komory Mojmíra Keprdy jen špičkou ledovce skutečného stavu. Nedostatek lékařů, ale také sester, je podle něj velmi vážný problém a krušné chvíle nás teprve čekají.

24.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Eva Kořínková

Apeloval jste na vysoký průměrný věk praktických lékařů, které brzy nebude mít údajně kdo nahradit. Vidíte nějaké řešení, jak takové situaci předejít?

V současné době se odhaduje průměrný věk poloviny aktivně pracujících lékařů 50 let. Čtvrtina všech aktivně pracujících lékařů přesáhla šedesátý rok života. Průměrný věk lékařů je často v kategorii praktických lékařů pro dospělé a pro děti a dorost jeden z nejvyšších. Tato situace je velmi špatně řešitelná, protože výrazně chybí lékaři středního věku. Současný stav, a nejen praktiků, je jen zákonitým důsledkem předchozích fatálních chyb v řízení, či spíše neřízení, celého rezortu, jeho bezkoncepčnosti a v neposlední řadě rozbitím funkčního postgraduálního vzdělávání lékařů.

Kteří lékaři v regionu nejvíce chybí?

Všichni! Nemocnice regionu jsou schopny okamžitě zaměstnat přibližně 70 lékařů všech odborností, či jen absolventy. Je třeba si uvědomit, že toto je počet potřebný pouze k zajištění provozu oddělení, kterým hrozí uzavření. Ve skutečnosti je potřeba okolo stovky lékařů. Mezi nejžádanější patří odbornosti jako interna, chirurgie, ARO, radiodiagnostika, neurologie, kardiologie, revmatologie, psychiatrie, gerontologie, patologie. A tak lze vyjmenovat prakticky všechny obory.

Absolventi lékařských fakult se do našeho regionu příliš nehrnou. Čím si to vysvětlit?

Rozhodně se nedá říci, že je náš region pro současné životní trendy atraktivní. Z demografických údajů vyplývá, že se region vylidňuje. Plně se začíná znovu naplňovat Bezručovo: „Praha je daleko a Pánbůh vysoko". Ostravskou lékařskou fakultu nyní opouští po promoci cca 100 absolventů ročně. Z těchto 100 absolventů v regionu zůstává cca 20! V rámci feminizace zdravotnictví je z těch 20 absolventů 17 až 18 žen.

Jak si vedou v dostupnosti lékařské péče města v našem regionu?

Pokud se budeme bavit o dostupnosti akutní zdravotní péče při život ohrožujících stavech, tato je zajištěna. Jiná může být pak dostupnost odborných ambulancí. Dlouhé objednací doby jsou v ambulancích kožních lékařů, neurologů, psychiatrů, revmatologů, diabetologů atd. Obecně lze říci, že v Havířově je odborná ambulantní péče dostupnější než třeba v Karviné.

Autor: Martina Sznapková

24.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek na mítinku v Bohumíně 17. října 2017.
18

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Stavbu nového terminálu komplikují jedy

Škaredé, rozbité a špinavé. Tak popisují cestující českotěšínské autobusové nádraží, po jehož opravě volají už několik let.

Kvůli zloději kabelů museli být z podzemí šachty evakuováni horníci

Nejen telefonní linky z podzemí šachty, ale také čidla na měření důlních plynů, kontroly ventilátorů, hladiny vody v dole a další. To vše vyřadil z provozu šestatřicetiletý zloděj kabelů z Orlové, který v červenci odsekl kabel u Dolu ČSM ve Stonavě.

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel v úterý odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Havířov vynuloval Slavii

Havířov /FOTO/ – Co se v sobotu nepovedlo fotbalistům Karviné, povedlo se o dva dny později hokejistům Havířova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení